Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 08.09.2024.
 

Rozentāle: slimnīcu lobijs ir spēcīgāks, es arī pārstāvu šo

Veselības aprūpe video_f

13.08.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 9
Veselības ministre Baiba Rozentāle, kas savu priekšteci, arī tautpartijieti Ivaru Eglīti amatā nomainīja jūnija beigās, 12.augustā pirmo reizi bija publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībniece. Tā kā veselības nozarē risināmo problēmu un neskaidro jautājumu loks ir gana plašs, raidījumā ministrei nācās skaidrot savu nostāju dažādās lietās, sākot ar visa slimnīcu tīkla izmaiņām, beidzot ar konkrētām bērnu vakcīnām. Sabiedrība varēja spriest, cik skaidras un argumentētas ir vai nav jaunās ministres atbildes un ko tas varētu nozīmēt sistēmas turpmākajai attīstībai.

Ārstu biedrības prezidents un premjera padomnieks Pēteris Apinis raidījumā norādīja, ka Veselības ministrija virknē jautājumu nespēj parādīt caurspīdīgumu. B.Rozentāle noliedza, ka pati līdz galam vēl nepārzina lietas, un pamatoja iedzīvotājiem, kāpēc ļoti labi orientējas budžetā, piesaukdama gan savu izglītību, gan pacienta pieredzi.

Ministrei tika jautāts arī par paredzēto automašīnu īri Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestam, par kuru bija arī viena no trim rezolūcijām, ko tai pašā dienā ministrei bija nosūtījis premjers Valdis Dombrovskis. B.Rozentāle apgalvoja, ka „visi, protams, atbalsta” valdības pieņemto koncepciju par vienoto NMP dienestu, lai gan tā izveidošanas process ir izraisījis un turpina izraisīt asas iebildes no dažādiem nozares profesionāļiem. Ministre sākotnēji iebilda, ka nemaz nezina, cik šis pakalpojumus būs dārgs, pēc tam gan atzina, ka budžetā tam ir noteikti „griesti”, bet atteicās par summām runāt, jo citādi par tik lielu summu tikšot iesniegti pieteikumi.

B.Rozentāle arī atklāja, ka viņai ir skaidrs plāns attiecībā uz slimnīcām. Tālāk gan izrādījās, ka skaidrība ir tikai par trim universitātes slimnīcām un septiņām reģionālajām daudzprofilu, neatliekamās palīdzības slimnīcām, taču par pārējām „mēs simtprocentīgi nevaram pateikt”. Jānorāda, ka no 1.septembra šajā sarakstā vēl saglabāsies 20 slimnīcas, tātad skaidrība par likteni nākamajā gadā arvien nav par 10 slimnīcām. Ministre stāstīja par saviem nodomiem divu nedēļu laikā sarīkot „tādu produktīvu konferenci” kopā ar pašvaldību vadītājiem un stratēģisko padomi, kur par šiem jautājumiem spriest.

Kad Rīgas Stradiņa universitātes lektors Uldis Mitenbergs aizrādīja, ka būtu jāpajautā, kāpēc nestrādāja vecais māsterplāns, jo gultu skaits nesamazinājās tā, kā gribēts, ministre pavēstīja, ka gultas – tā ir fikcija, un iestādes paredzējušas samazināt gultu skaitu, neslēdzot kvadrātmetrus. No norādēm uz to, ka arī viņas jaunais padomnieks, partijas biedrs un arī bijušais veselības ministrs Gundars Bērziņš ir radījis šādu fikciju, viņa norobežojās.

Ministre raidījumā arī atklāja, ka pārstāv slimnīcu lobiju, un aizstāvēja vakcinācijas saraksta paplašināšanu – jāatgādina, ka pirms šī amata B.Rozentāle 10 gadus vadīja „Latvijas Infektoloģijas centru”. Visbeidzot viņa noraidīja kolēģu kritiku par to, ka nav pieejami pietiekami analītiski dati, apgalvojot, ka cilvēki vienkārši nav pietiekami meklējuši.


Video: Baiba Rozentāle, Pēteris Apinis un Uldis Mitenbergs par orientēšanos budžetā, automašīnu īri, slimnīcu tīkla izmaiņām, gultu skaita fikciju, slimnīcu lobija pārstāvēšanu un bērnu vakcināciju. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 12.08.2009.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra
Veselības aprūpe  

     Kas notiek ar finansēm un reformām veselības aprūpē?

         Dalibnieki         


Autors: