Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 13.06.2024.
 

Ko TP gribēja no JL – ierobežot pilnvaru vai iet strupceļā?

Valda Dombrovska valdības video_f

21.01.2010. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 6
21.janvārī Saeima tomēr pieņēma lēmuma projektu, kas uzdod valdībai aizņemties finanšu līdzekļus starptautiskā aizņēmuma programmas ietvaros. Atšķirībā no pārējām koalīcijas partijām, Tautas partija (TP) gan balsoja pret šo pilnvarojumu. Iepriekšējās dienas vakarā publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” savus argumentus, pretenzijas un solījumus meklēt kompromisus izteica abu galveno strīdnieku pārstāvji – „Jaunā laika” (JL) premjers Valdis Dombrovskis un TP Saeimas deputāts Māris Kučinskis.


M.Kučinskis kritizēja to, ka JL virzītais lēmuma projekts paredz finanšu ministram dot bezierunu pilnvaras, un uzskatīja to par TP rīcības sasniegumu, ka darba kārtībā tika iekļauts arī ziņojums par jaunajiem vienošanās projektiem ar starptautiskajiem aizdevējiem. Nepieciešamību atbalstīt TP sagatavoto likumprojektu M.Kučinskis pamatoja ar to, ka tas dod detalizētus uzdevumus valdībai. V.Dombrovskis savukārt tieši šī iemesla dēļ likumprojektu raksturoja kā ceļu uz strupceļu, jo, ja aizdevēji uzstādītajiem nosacījumiem nepiekrīt, „ar to visas sarunas ir beigušās”.

Citi koalīcijas partneri pauda atbalstu JL virzītajiem pilnvarojumiem. Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis to pamatoja ar to, ka mēs „nedrīkstam palikt par muļķiem starptautiskās sabiedrības priekšā” un pakļaut valsti finansiāliem riskiem, cita starpā aizrādīdams, ka Aivara Lemberga ietekme uz apvienību ir „ļoti pārspīlēta un heroizēta”. Arī partijas „Pilsoniskā savienība” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece Ilma Čepāne TP likumprojektu novērtēja kā ar labiem nodomiem bruģētu ceļu „uz publisku valsts fiasko”. Konstitucionālo tiesību komisijas loceklis Mārtiņš Mits gan atzina, ka tas, cik konkrētu pilnvarojumu dot valdībai, ir deputātu ziņā un pilnvarot valdību varētu gan ar JL, gan TP sagatavotajiem dokumentiem. Partijas „Sabiedrība citai politikai” deputāts Aigars Štokenbergs savukārt iebilda daļai programmā ietverto nosacījumu un izteica kritiku „ultralabējiem”, kas iepriekš bija noraidījuši partijas priekšlikumus.

Taču vēl trešdienas vakarā gan M.Kučinskis, gan V.Dombrovskis vairākkārt atkārtoja, ka kompromiss ir iespējams un partijas strādās, lai vienotos. „Es domāju, ka mēs šos risinājumus atradīsim,” apgalvoja premjers. Neviena puse tā arī neatbildēja uz jautājumu, vai negatīvs balsojums nozīmēs valdības beigas. Tagad, kad negatīvais balsojums ir kļuvis par realitāti, premjers gan grasās to pārrunāt ar TP, taču publiski nesaista balsojumu ar valdības stabilitāti, arī TP pauž vēlmi arī turpmāk strādāt valdībā.


Video: Māris Kučinskis, Valdis Dombrovskis, Augusts Brigmanis, Ilma Čepāne, Mārtiņš Mits un Aigars Štokenbergs par partiju attiecībām un atšķirīgajiem valdības pilnvarojuma variantiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 20.01.2010.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: