Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 14.06.2024.
 

Par ko KNAB soda Tautas partiju?

Partiju finanses un reklāmas doc

08.01.2008. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 5
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par Tautas partijas (TP) priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļu uzskata ne tikai biedrības „Sabiedrība par vārda brīvību” iztērētos aptuveni 560 tūkstošu latu, bet vēl arī 110 tūkstošus latu, kas nepilnus divus mēnešus pirms likumā noteiktā priekšvēlēšanu perioda pārskaitīti reklāmas aģentūrai SIA „Creative Laboratory”. Lai gan minētie līdzekļi tērēti priekšvēlēšanu periodā, TP neuzskata, ka būtu pārkāpusi likumu.

KNAB 2007. gada 30. martā TP uzlika piecu tūkstošu latu sodu par nepatiesu ziņu norādīšanu vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā, pārkāpjot Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma prasības. Savukārt no administratīvās lietas materiāliem izriet, ka TP minētos 110 tūkstošus latu SIA „Creative Laboratory” pārskaitīja vēl 2005. gada 11. novembrī. Saskaņā ar iepriekšminēto likumu vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā jānorāda visus ieņēmumus un izdevumus, kas radušies laika posmā no 270. dienas pirms vēlēšanām līdz vēlēšanu dienai, respektīvi, no 2006. gada 10. janvāra līdz 7. oktobrim.

Turpretī KNAB vadītājs A. Loskutovs, analizējot, kad SIA „Creative Laboratory” tērējis minētos līdzekļus un kā tie norādīti gan minētā uzņēmuma, gan mediju sniegtajos pārskatos, nav piekritis TP viedoklim un minēto sodu atstājis spēkā. „Vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā ir jāietver visas ar vēlēšanu kampaņu saistītās izmaksas, neatkarīgi no maksājuma datuma, rēķina saņemšanas vai izrakstīšanas datuma,” secina A. Loskutovs.

Uzņēmums „Creative Laboratory” agrāk piederēja ilggadējam TP tēla veidotājam un  biedram Jurģim Liepniekam (24%), Kasparam Rolšteinam (25%), kā arī Igaunijas kompānijai „Manna Group” (51%). 2006. gada nogalē J. Liepnieks un K. Rolšteins, kuri arī dibināja biedrību „Sabiedrība par vārda brīvību”, kas pirms vēlēšanām slavināja TP politiķus, savas daļas uzņēmumā „Creative Laboratory” pārdeva.

Šobrīd TP A. Loskutova lēmumu ir pārsūdzējusi Administratīvajā rajona tiesā. Kā informēja TP pārstāvis Arno Pjatkins, tad partija nepiekrīt A. Loskutova argumentiem, taču sīkāk skaidrot savu nostāju nevēlējās. Tomēr minētais gadījums rada aizdomas, ka TP mēģinājusi apiet priekšvēlēšanu tēriņu griestus ne tikai caur pozitīvisma kampaņas organizējušo biedrību „Sabiedrība par vārda brīvību”, bet arī caur citām trešajām personām. Tiesas lēmums noteiks, vai šāds precedents būs iespējams vai arī „priekšapmaksa” pieskaitāma pie priekšvēlēšanu izdevumiem. Tas būs zināms tikai vairāk nekā pēc gada – kā informēja Administratīvajā rajona tiesa, tad sūdzību izskatīs nākamā gada 26. martā.


Fragments no KNAB priekšnieka A. Loskutova lēmuma par administratīvā soda TP atstāšanu spēkā

Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likums


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: