Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 25.10.2021.
 

Ekonomistu atbalsts budžetam – pārspīlējums

Aigara Kalvīša valdības video_f

26.10.2007. Lāsma Rozenfelde, Jānis Domburs  A A A Komentāri: 8
Ar lepnumu ministru prezidents Aigars Kalvītis 24.oktobra raidījumā „Kas notiek Latvijā?” pavēstīja, ka 2008.gada budžeta projektam ir saņemts vienprātīgs atbalsts darba grupā, kam jāizstrādā plāns Latvijas ekonomikas stabilizācijai. Paši darba grupas locekļi ir atšķirīgās domās – atbalsts bijis principam, ka valsts cenšas ierobežot savu izdevumu pieaugumu, taču ne visam budžetam.
„Tas bija mazliet pārspīlēti,” A.Kalvīša teikto komentē AS "Hansabanka" galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks. Viņš līdz ar vairākiem politiķiem, darba devēju un arodbiedrību pārstāvjiem, virkni Latvijas banku speciālistu un citu ekonomistu strādā premjera vadītajā darba grupā, kuras uzdevums ir līdz šī gada 18.decembrim apkopot un izstrādāt Latvijas ekonomikas stabilizācijas plānu, lai pēc tam ar to iepazītos valdība. Līdz šim ir notikušas tikai divas darba grupas sēdes, no kurām pēdējā finanšu ministrs Oskars Spurdziņš prezentēja nākamā gada budžeta projektu. Tas notika vēl pirms projekta pilnīgas pabeigšanas un apstiprināšanas valdībā, un darba grupas locekļi tikuši koncentrēti iepazīstināti ar galvenajām lietām.

M.Kazāks skaidro, ka viņi ir atbalstījuši divus galvenos principus – virzību uz lielāku budžeta pārpalikumu un darba samaksas pieauguma, kas bijis pārlieku straujš, ierobežošanu. „Tika izteikts vienbalsīgs atbalsts šiem diviem principiem, bet visam budžetam, protams, nē.” Ekonomists un Rīgas Ekonomikas augstskolas lektors Andris Strazds piebilst, ka A.Kalvīša teiktais „nav nepatiesība, tā ir puspatiesība”. Viņaprāt, tas, ka valdība bija apņēmusies ierobežot izdevumu pieaugumu, bija vismaz kaut kas pozitīvs, tāpēc „nevienam neatvērās mute iebilst, ka tas ir slikti”. AS "SEB Latvijas Unibanka" galvenais ekonomists Andris Vilks uzskata, ka atbalsts budžetam bijis daļējs un akceptēts ir ticis tas, ka valsts mēģina taupīt.

Detalizētu izvērtējumu ekonomisti nemaz nav varējuši sniegt, jo pirms sēdes nav bijusi iespēja iepazīties ar materiāliem. „Aizgājām ar pildspalvām un baltām lapām,” procesu raksturo A.Strazds. Pēc A.Vilka teiktā, viņi pat nav zinājuši, ka sēdē tiks prezentēts budžets. Banku pārstāvji pirms tās ir savā starpā sazinājušies un viens otram prasījuši – ko mēs vispār darīsim?

Budžeta prezentēšanu darba grupā A.Vilks skaidro ar valdības mēģinājumu gūt jebkāda veida ekspertu atbalstu. „Tā bija vēlme parādīt sabiedrībai, ka, redz, mēs strādājam ar ekspertiem.” Neraugoties uz to, neatbildēti palikuši dažādi jautājumi, ko darba grupas locekļi, arī neredzot detaļas, uzdevuši A.Kalvītim un O.Spurdziņam. A.Vilks stāsta, ka uzdoti jautājumi saistībā ar investīciju politiku, celtniecības projektiem, taču valdības pārstāvji atbildējuši, ka to nevar pārskatīt. Nav atbildēts par valsts galvojumiem. Savukārt par nodokļu politikas izmaiņām „ministri atrunājās, ka nav laika un tas ir bīstami”.

Taču tieši nodokļu politika ir viena no jomām, ko eksperti iesaka pārskatīt. A.Strazds saka, ka ir jāstrādā gan pie nodokļu sistēmas izmaiņām ieņēmumu pusē, gan efektivitātes izdevumu pusē. Situācijā, kad 2008.gada budžets paātrinātā tempā jau ir pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā un diennakti ilgais termiņš priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam jau pagājis, viņš atzīst, ka daudz kas ir nokavēts. Bet, kā uzsver M.Kazāks, ekonomistu atbalsts taupības principam „nenozīmē, ka budžets ir perfekts un neko nevajag darīt”. „Neesam teikuši, ka viss, ko valdība dara, ir ideāli un tiek ievērots viss mūsu teiktais,” nosaka A.Vilks.

Video: Premjerministrs A.Kalvītis par ekspertu vienprātīgu atbalstu budžetam un nodokļu politikas maiņu Latvijā (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 24.10.2007.)


P.S. Šim rakstam pievienotajā video fragmentā iekļauta arī epizode, kurā Jānis Domburs jautā, vai taisnība, ka premjers pirms dažām nedēļām, kad atteicies nākt uz raidījumu „Kas notiek Latvijā?”, tajā pašā vakarā aizbraucis medībās. Aigars Kalvītis atbildēja: „Es nebraucu trešdienas vakaros medībās. Man nav laika.” Tomēr raidījuma vadītāja rīcībā bija un ir drošas ziņas, ka trešdienas vakarā premjers devies uz medībām.

Nākamajā dienā pēc raidījuma Ministru prezidenta preses sekretārs informēja, ka premjers esot atcerējies precīzāk. Trešdienas vakarā, laikā, kad bijis raidījums, Kalvītis neesot bijis medībās, taču ir aizbraucis uz medībām vēlāk, naktī uz ceturtdienu.Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: