Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 13.06.2024.
 

Zalāns: priekšlikumus apzināti neradījām, nav īstais brīdis

Valsts attīstība video_f

07.01.2010. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
Trešdien premjers paziņoja, ka ir panākta provizoriska vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem, kas ļaus pensijām nepieciešamos līdzekļus rast uz budžeta deficīta rēķina, un jau nākamnedēļ plānots jaunos vienošanās dokumentus virzīt apstiprināšanai valdībā. Tautas partija (TP) iepriekš iebilda pret sagatavotajiem vienošanās projektiem, taču 6.janvāra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns atklāja, ka alternatīvi priekšlikumi nav radīti pilnīgi apzināti. Skatītājiem bija iespēja arī vērtēt, cik nopietni ir TP un „Jaunā laika” (JL) piedāvājumi reformu veikšanai un kura puse dara mazāk, lai TP iesaistītu sarunās ar aizdevējiem.

Uz to, ka TP stāsta, ka viss ir jādara savādāk, bet nedod savas alternatīvas, norādīja arī politologs Ivars Ijabs. E.Zalāns gudri novērtēja, ka mēs šobrīd ejam ceļu „labāk aizņemties, nevis saņemties”, taču, kad viņam bija jāizskaidro saņemšanās jēga, skanēja vārdi „varbūt” un „grūti pateikt”. Politiķis arī apgalvoja, ka partija ir gatava sagatavot savus priekšlikumus, kas līdz šim apzināti netika radīti, bet nesniedza skaidrojumu, kāpēc gan pēdējās nedēļas nav bijis īstais brīdis to darīt. Tā arī nepateicis nekādus alternatīvus priekšlikumus, E.Zalāns turklāt nokļuva pretrunās, izsakoties par nepieciešamību paplašināt koalīciju.

Labāk negāja arī ar reformu plānu izskaidrošanu – savu piedāvājumu E.Zalāns publiskoja jau vasarā, bet tajā aizvien nav detalizācijas. Ministrs solīja, ka ļoti plaši izstāstītu, ja par to būtu atsevišķs raidījums, bet ar šo solījumu arī atbildes aprobežojās. Viņš arī apgalvoja, ka JL ir nobloķējis reformu virzību. JL priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa to noraidīja un stāstīja, ka JL prioritāte ir „tieši tāda pati”. Bet viņa neizskaidroja, kāpēc iepriekšējos mēnešos nav bijis virzības, ne arī atklāja kādu konkrētu piedāvājumu reformu īstenošanai turpmāk.

Neskaidrība joprojām saglabājās arī par to, kāpēc TP nepiedalās sarunās ar aizdevējiem. S.Āboltiņa informēja, ka līdz šim premjers tomēr nav uzdevis visu partiju ministriem sarunās piedalīties. No vienas puses, dīvaina izklausījās valdībā esošā E.Zalāna sūdzība par to, ka partija gandrīz gadu gaida uzaicinājumu – tātad tikpat ilgi nav aktīvi rīkojusies, lai situāciju labotu. No otras puses, ne mazāk dīvains izklausījās S.Āboltiņas arguments, ka šādi sarunas tika sāktas tieši TP finanšu ministra laikā – it kā nepareizi sākta prakse būtu pamats to turpināt.


Video: Ivars Ijabs, Edgars Zalāns un Solvita Āboltiņa par sarunām ar aizdevējiem un reformām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 06.01.2010.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: