Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 23.01.2021.
 

Kā par 500 miljoniem samazinās 2010.gada budžeta deficītu?

SVF un EK aizdevums video_f

18.06.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 9
Kritika par šī gada budžeta grozījumiem nebeidz rimties, un liela tās daļa ir saistīta ar sasteigto grozījumu sagatavošanas un pieņemšanas procesu. Proti, tā kā valdība grozījumus izstrādāja lielā ātrumā, tā nepaspēja skrupulozi izvērtēt visas izdevumu pozīcijas un apsvērt visas alternatīvas, kā rezultātā pieņemtie lēmumi varbūt nebija labākie iespējamie. Ir zināms, ka arī 2010.gada budžeta deficīts būs jāsamazina vismaz par 500 miljoniem latu, bet iedzīvotāji tiek mierināti, ka tāda „šoka terapija” kā iepriekšējās nedēļās mūs vairs negaida, jo nākamā gada budžeta sagatavošanai laika pietiks. Taču politiķu teiktais 17.jūnija publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) rada lielas bažas par to, vai mēs arī ar 2010.gada budžetu neiebrauksim tajā pašā grāvī.

„LPP/LC” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš diskusijā norādīja, ka 2003.gadā valsts budžets bija divreiz mazāks nekā šī gada budžets pat pēc samazināšanas un vajadzētu kaut vai paņemt 2003.gada budžetu un apskatīties, kas pa šiem gadiem ir pieaudzis. Taču Zaļo un Zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Roze noraidīja šādu iespēju, skaidrojot, ka „šādam vingrinājumam” ir mēģināts iziet cauri un tas izrādījies diezgan sarežģīts, jo budžetiem īsti nesakrīt formāti un kodi, turklāt ir nākušas klāt funkcijas.

Viņš pats atbildēja nevis par izdevumu samazināšanu, bet papildus ienākumu gūšanu, apgalvojot, ka ir jāaizmirst sadrumstalotība, kas ir mūsu ražotājiem, un „jāmet kopā” saražotie apjomi, lai varētu iekarot tādus tirgus kā Pēterburga, Maskava. Bet M.Rozes vienīgais pretarguments tam, ka esošajā ekonomiskajā situācijā nav reāli panākt tādu ieņēmumu palielinājumu, kas atrisinātu situāciju, bija – „ ir jāsāk to darīt, un tad arī šis palielinājums būs”.

Arī „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis pievērsās ienākumu daļai, stāstīja par mārketingu un slavēja sevi. Bet atbildes uz jautājumu par to, kādas konkrētas izmaiņas viņš piedāvā budžetam, Ģ.V.Kristovskim nebija. Viņš norādīja uz to, ka partija ierosinājusi strādājošajiem pensionāriem samazināt pensiju nevis par 70%, bet par 50%. Vaicāts par to, uz kā rēķina to varētu īstenot, politiķis atteica: „Nu, tas ir cits jautājums.”

Savukārt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš („Jaunais laiks”) pauda viedokli, ka mums „vajadzētu turpināt to kursu, kas ir iesākts” un ka 500 miljonu latu problēmas risinājums varētu būt – samazināti izdevumi un lielāki ienākumi.

Par nākamā gada budžetu 18.jūnija Saeimas sēdē runāja arī Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš kritizēja raustīšanos ar nodokļu likmēm un aicināja veikt strukturālās reformas un budžeta veidošanā iesaistīt sociālos partnerus. Valsts prezidents norādīja, ka pie 2010.gada budžeta ir jāsāk strādāt tūlīt un nedrīkst atkārtoties tas, kas notika ar šī gada budžeta grozīšanu. Diemžēl KNL dzirdētais dod mazu pamatu optimismam, ka politiķi tieši tā arī rīkosies un rudenī mūs sagaidīs pilnvērtīgs budžeta projekts, nevis šī gada grozījumu atkārtojums.


Video: Andris Bērziņš, Mārtiņš Roze, Ģirts Valdis Kristovskis un Guntis Bērziņš par risinājumiem nākamā gada budžeta deficīta samazināšanai par 500 miljoniem latu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 17.06.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: