Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 28.03.2024.
 

Kritums, piezemēšanās, stagnācija: kāda diagnoze, kā ārstēt?

Ekonomika, bizness

13.05.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 33
Iekšzemes kopprodukta iespaidīgais kritums šāgada pirmajā ceturksnī, valdības plāni ekonomikas stimulēšanai, kreditēšanas un biznesa krīzes laika problemātika, valsts budžeta pārveides plāni – šie ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debašu galvenie temati.

IKP kritums par 18% šāgada pirmajos trīs mēnešos šīs nedēļas sākumā izraisījis pamatīgu rezonansi, un arī politiķu mierinājumi, ka tas jau bija gaidāms, nemazina bažas, kas sekos tālāk, bet deflācijas process rada prognozes par lejupejošo spirāli ekonomikā. Latvijas Banka paredz lielāku ekonomikas lejupslīdi nekā iepriekš prognozēts un kritizē valdību, ka tā kavējas ar risinājumiem. Vakar gan valdība pieņēma vairākus lēmumus saistībā ar garantijām biznesam, tomēr tas vēl nerada pārliecību, vai ar to pietiek, lai atjaunotu kreditēšanās apjomus bankās, stabilizētu un stimulētu tautsaimniecību, un atjaunotu tās attīstību un konkurētspēju.

Par ekonomikas perspektīvām Latvijā un arī Austrumeiropā gan Latvijā, gan aiz mūsu valsts robežām izskan pretrunīgas versijas – gan par ilgstošu recesiju jeb stagnāciju un par sociālo sprādzienu, gan par zemākā punkta sasniegšanu pēc smagās piezemēšanās, „zaļiem asniem” un pagrieziena punktu. Atkal un atkal tiek pieminētas arī versijas par devalvāciju kā zālēm ekonomikas atveseļošanai. Jaunas versijas prasa arī jaunus argumentus vai pretargumentus un jaunas alternatīvas.

Neatraujama sastāvdaļa ekonomikas problēmu risināšanai ir arī budžeta politika, kas Latvijā, gaidot un bažījoties par nākamo starptautiskā aizdevuma daļu, izpelnās daudz kritikas. Valdības politiķi atkārto, ka konceptuālie lēmumi nu pieņemti, lai šāgada budžeta grozījumus pieņemtu savlaicīgi. Tomēr vai šī budžeta pārveide un daudz apspriestās strukturālās reformas ir pietiekamas, lai efektivizētu valsts pārvaldi un mazinātu problēmas privātajā sektorā, lielā mērā tomēr ir atklāts jautājums. Tāpat kā tas, vai decembrī valdībā un Saeimā steigā pieņemto krīzes pārvarēšanas programmu, kas vēl arvien ir pamats ekonomikas un budžeta politikai, un attiecībām ar aizdevējiem, nav nepieciešams papildināt vai mainīt.

Raidījumā piedalīsies: Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, ekonomikas ministrs Artis Kampars, finanšu ministrs Einārs Repše, Saeimas deputāts un ekspremjers Ivars Godmanis, Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs, Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle, Komercbanku asociācijas prezidents Teodors Tverijons.



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: