Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 14.10.2024.
 

Kurš kā saimniekos uz kāda kuģa – no kapteiņa līdz žurkām?

Ivara Godmaņa valdība

04.02.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 93
Uzticības balsojums valdībai Saeimā, daudz apspriestā „jauno seju” tēma, koalīcijas un opozīcijas domstarpības par turpmāko valdības dzīvotspēju un sastāvu, kā arī ārkārtas vēlēšanām, pretrunīgi vērtētie un kritizētie lēmumi par ekonomiskās krīzes pārvarēšanu, lemšana par lauksaimniecību, KNAB priekšnieku un citām aktualitātēm – šīs tēmas ietver šīvakara debates „Kas notiek Latvijā?” par politisko situāciju valstī.
Lēmumprojekts par neuzticības izteikšanu Ministru prezidentam, kas ir šodienas Saeimas ārkārtas sēdes darba kārtībā, ir tikai viens no daudzajiem politisko peripetiju ķēdē pēdējā laikā – pēc atšķirīgiem valdības reorganizācijas variantiem, Tautas partijas un Zaļo un zemnieku savienības paziņojumiem, kas liecināja par koalīcijas iespējamu sabrukšanu, un vēl daudz ko citu. Netrūkst arī skaļu vārdu par patiesības stundu, kuģi un žurkām, teātri un vēl daudz ko citu. Tai pat laikā, sagaidot šodienas parlamenta sēdi, atkal izskan koalīcijas vienprātība par valdības saglabāšanu. Šajā brīdī definējami scenāriji par valdības sastāvu un darbības termiņiem vienā vai citā sastāvā. Konsekventiem alternatīviem piedāvājumiem vienlīdz jāseko arī no opozīcijas – ne tikai attiecībā uz iespējamām ārkārtas vēlēšanām, bet arī laiku līdz tām, sākot no kuģa kapteiņa un komandas līdz plāniem dažādās nozarēs. Citādi arī opozīciju var pielīdzināt dzīvnieciņiem uz grimstošā kuģa.

Laiks līdz jebkurām tuvākajām vēlēšanām pie jebkura valdības vai Saeimas sastāva – tas ir ekonomiskās krīzes pārvarēšanas laiks, kurā daiļrunība saistās ar vīstošo puķi un slīkoni, ko vēl var atdzīvināt. Tas saistās gan ar valsts pārvaldes racionalizēšanu, gan valsts budžeta izdevumu samazināšanu, gan starptautiskā aizdevuma ne tikai izmantošanu, bet arī nosacījumu izpildi, komercbanku un finanšu sistēmas atveseļošanu kredītņēmēju interesēs, Eiropas struktūrfondu izmantošanu, izglītības un veselības sistēmu reformām, un tā tālāk. Valdības lēmums par atbalstu lauksaimniecībai uz šī fona ir būtisks jautājums, taču tas acīmredzami nav kāda vienota konceptuāla plāna sastāvdaļa. Ko darīt – atbildēm, kas ir argumentētas un skaidras dažādām sabiedrības grupām, nevis cīņai par varu būtu jābūt kritērijam, kas nosaka valdības dzīvotspēju. Vienam no šo atbilžu gan recenzentiem, gan arī alternatīvu variantu autoriem savukārt būtu jābūt opozīcijai, citādi arī tās politisko atbildību nez vai var augstu vērtēt.
Vēl viens būtisks, arī šodienas dienaskārtībā esošs jautājums ir KNAB priekšnieka kandidāta izvēle – arī tas ir indikators gan politiskajiem principiem, gan valsts nozagšanas un augsto korupcijas indeksu ārstēšanai, ņemot vērā priekšvēsturi ar iepriekšējo priekšnieku.


Raidījumā piedalīsies politiķi no valdošās koalīcijas un opozīcijas – gan parlamentā, gan ārpus tā: Ivars Godmanis, Edgars Zalāns (Tautas partija), Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība), Māris Grīnblats (TB/LNNK), Artis Kampars („Jaunais laiks”), Nils Ušakovs („Saskaņas centrs”), Sandra Kalniete („Pilsoniskā savienība”), „Sabiedrība citai politikai” pārstāvis Aleksejs Loskutovs, Jānis Dinevičs (LSDSP), Raivis Dzintars („Visu Latvijai!”).


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: