Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 05.08.2020.
 

Kas notiek armijā: ko teica un darīja tēvs un dēls Zatleri

Valsts prezidents video_f

28.11.2008. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 5
Piektdienas pēcpusdienā Zatlers tikās ar aizsardzības ministru un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieri, un pēc tikšanās nāca klajā ar atklājumu, ka disciplīna bruņotajos spēkos ir nepietiekamā līmenī un tās uzlabošanai jāpieliek liels darbs. Neiespējami no šāda prasta uzsaukuma izlobīt jebkādu pamatu pārliecībai, ka armijā notiks kādas pārmaiņas, lai problēmas novērstu. Likteņa ironija, ka pirms pašreizējās prezidentūras Zatleru dinastijas pārstāvji publiski izteicās ne tikai par medicīnu Valda Zatlera personā, bet arī par Latvijas armiju šībrīža prezidenta dēla, atvaļinātā virsnieka Gustava Zatlera personā. Šobrīd Zatleram vecākajam derētu ņemt vērā sava dēla teikto, kurš „Kas notiek Latvijā?” studijā demonstrēja daudz atklātāku un skarbāku redzējumu par problēmām Latvijas armijā.
Valdis Zatlers šobrīd reaģē uz vairākiem skandaloziem gadījumiem pēdējos mēnešos – karavīru bojāeju un ievainojumiem, nelikumīgajiem darījumiem ar šaujamieročiem un munīciju.
Gustavs Zatlers savulaik bija NBS virsnieks, kurš pēc dienesta atstāšanas uzstājās ar armijas kritiku „Latvijas avīzē”, bet 2006.gada vasarā „Kas notiek Latvijā?” debatēs vērtēja cēloņus un sekas citam skandalozam gadījumam - divu NBS speciālo uzdevumu vienības karavīru bojāejai izpletņlēkšanas mācību laikā. Toreiz G.Zatlers konstatēja, ka neredz risinājumus, kas varētu novērst nolaidību, lai šādi gadījumi neatkārtotos. Ar piemēru no personiskās pieredzes atvaļinātais virsnieks ilustrēja situāciju armijā – augstākā vadība nespēj definēt skaidrus mērķus, bet zemākajā līmenī paši veido savu dienestu un dara to, kas pašiem interesanti.
G.Zatlera izteikumi nebija pa prātam nu jau vairāku ministru partijas biedram Tautas partijā, toreizējam un arī pašreizējam Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētājam Jurim Dalbiņam.

Aizvadīto divu gadu laikā ierēdņu un politiķu līmeņos tapusi un apstiprināta valsts aizsardzības koncepcija – dokuments, kas ir vai kam būtu jābūt par pamatu NBS attīstībai. Kopš šī koncepcija no 2007.gada virzījās ceļā uz tās pieņemšanu no ministrijas kabinetiem līdz valdībai un Saeimai, kur to pieņēma šāgada jūnijā, Valdis Zatlers jau bija Valsts prezidents un arī bruņoto spēku augstākais vadonis, kā tas noteikts Satversmē. Vienlaikus šajā laikā notika daudzi NBS mundiera godu aptraipoši notikumi, kurus var virknēt vienotā sērijā, ietverot gan izpletņlēcēju, gan bojāejas, ievainojumus, un nelikumības pēdējos mēnešos.
Tomēr visā šajā laikaposmā, kā to liecina mediju arhīvi, Valsts prezidents nav izrādījis jebkādu saturīgu aktivitāti attiecībā uz valsts aizsardzības sistēmas un personāla darbības principu un plānu maiņu. Lai gan aizsardzības koncepcijā sarakstītās tēzes un frāzes ir atkārtošanās tiem tekstiem, kādi skan jau gadiem, vienlaikus turpinoties kārtējām problēmām Latvijas armijā. Lai gan koncepcijas saturs rada virkni jautājumu par to, vai Latvijā beidzot ir pienācīgi definēti valsts apdraudējumi un, līdz ar to, bruņoto spēku mērķi un uzdevumi, kuru trūkums ir lieliska augsne problēmām, neprofesionalitātei, pārkāpumiem un traģēdijām Latvijas armijā.

Līdz ar to Valda Zatlera šībrīža uzstāšanās ar uzsaukumiem par disciplīnu armijā, kratot ar pirkstu aizsardzības resora un NBS vadībai, drīzāk ir nosaucama par novēlotu populismu, lai demonstrētu publikai savu rūpi, nevis par bruņoto spēku vadoņa savlaicīgu stratēģisku pieeju, lai panāktu problēmu novēršanu un veicinātu armijas attīstību.

VIDEO: Gustavs Zatlers par NBS Speciālo uzdevumu vienības karavīru bojāeju un par savu dienestu Latvijas armijā „Kas notiek Latvijā?” 2006.gada 28.jūnijā.


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: