Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 28.03.2024.
 

Desmiti tūkstošu bez elektrības – stihija vai bezatbildība?

Enerģētika

05.01.2011. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 21
Bez elektrības desmitiem tūkstoši valsts iedzīvotāju, iestādes, skolas, pasts, veikali un citi uzņēmumi. Bez elektrības pilsēta un vairāki pagasti. Ne stundām, bet dienām ilgi, dažviet jau otro nedēļu. Kāpēc šāda situācija 21.gadsimtā Eiropas Savienības valstī? Vai tas ir adekvāti tiem procesiem dabā, par ko ziema šogad „parūpējusies”? Vai adekvāta ir „Latvenergo”, valsts struktūru un dienestu, pašvaldību gatavība šādu situāciju novēršanai? Kāda var būt cena, lai šādas situācijas ierobežotu turpmāk? Šī ir tematika šīvakara debatēm „Kas notiek Latvijā?”.

Pat neuzskaitot ikgadējus lokālus elektroapgādes pārrāvumus, liela mēroga un ilgstoši elektroapgādes traucējumi Latvijā nu jau atkārtojas vienas desmitgades laikā – ne viens vien, šībrīža situāciju vērtējot, piesauc vētru 2005.gadā.
Ne mazums toreiz tika spriests par nepieciešamiem uzlabojumiem, lai šādus notikumus novērstu un lai būtu gatavība operatīvi reaģēt – sākot no aizsargjoslām, beidzot ar ģeneratoru jaudām un piegādes koordināciju. Vai mācības ir ņemtas vērā?

Dažas lietas it kā tika izdarītas, sākot no aizsargjoslām gar augstsprieguma līnijām, beidzot ar lielākiem ģeneratoru resursiem. Tomēr nez vai var teikt, ka ir skaidri saplānots, kuram kas kā jādara, ja pašvaldību un valdības pārstāvji viens otru aicina izsludināt ārkārtas vai krīzes stāvokļus, bet tikšanās reizē starp ministru un vietējo varu sarunas ir visaugstākajos toņos šo vārdu burtiskā nozīmē. Ja „Latvenergo” pārmet pašvaldībām, ka tās lēni reaģējušas, turklāt arī ceļus neesot notīrījušas, tai pat laikā pati energokompānija tikai tagad, pēc to pašu pašvaldību aicinājuma, bojājumu novēršanai sāk piesaistīt papildus mežistrādes vienības.

Arī attiecībā uz cēloņiem un konsekvencēm liecības ir dažādas. Ekonomikas ministrs runā par grozījumiem noteikumos par koku izciršanu pie elektrolīnijām, Līvānu mērs izteicies, ka jānosaka "Latvenergo" atbildība par energoapgādes pārtraukumiem, bet energouzņēmuma vadītājs veļ vainu uz priekštečiem, sakot, ka ieguldījumi elektroenerģijas apgādes sistēmās līdz šim bijuši nepietiekami, iemetot akmeni arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lauciņā par tarifu paaugstinājumu noraidīšanu. Tikmēr komisijas vadītājs uzskaita, kas nav izdarīts, mācoties no kļūdām saistībā ar 2005.gada vētru.

Ciktāl, kā un par kādu cenu var mācīties no kļūdām 2011.gadā, lai šobrīd galvenokārt Latgali piemeklējušās problēmas pēc dažiem gadiem neatkārtotos šajā vai citos reģionos?
Debatēs par to piedalīties aicinātas augšminētās un vēl citas amatpersonas un pašvaldību pārstāvji – ekonomikas ministrs, „Latvenergo”, Latgales reģiona pašvaldību, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadība.
Raidījuma sākums plkst.21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem – knl@knl.lv



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: