Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 25.10.2021.
 

Pozīcija un opozīcija par pensijām un sociālā nodokļa likmi

Valsts budžets`2010 video_f

27.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
26.novembrī Satversmes tiesa par pamatlikumam atbilstošu atzina pensiju neindeksēšanu, par ko lieta tika ierosināta aprīlī. Taču vēl tikai gaidāms ST vērtējums tam, vai šovasar drīkstēja visas pensijas samazināt par 10% un strādājošo pensionāru pensijas – pat par 70%. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra Edgara Zalāna (Tautas partija) teiktais 25.novembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” liecināja, ka šobrīd valdībai nav plāna gadījumam, ja tiesa politiķu rīcību atzīs par neatbilstošu Satversmei. Debatēs izskanēja arī pilnīgi pretējas versijas sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes izmaiņām.


Satiksmes ministrs Kaspars Gerhards („Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”) norādīja, ka valdībai ir ļoti mazas manevra iespējas strukturālajām reformām, ja tās neskar sociāli neaizsargātos slāņus, un pauda uzskatu, ka pensionāru stāvoklis nākamgad uzlabosies, jo pensijas netiks samazinātas, bet valstī būs deflācija. No nākamā gada sākuma pensijas samazināt tik tiešām nav plānots, bet tas jau tika izdarīts šī gada vasarā. E.Zalāns pauda viedokli, ka „jau šodien jāsāk gatavot plānu” pensionāriem labvēlīga tiesas sprieduma gadījumam, ja premjeram vai finanšu ministram ir nojausma, ka tam ir kaut vai 10% varbūtība. Ja valdībā strādājošs ministrs par plānu neko nezina, jāsecina, ka šobrīd tāda acīmredzot nav.

Debatēs sprieda arī par to, ko darīt ar sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi, ņemot vērā problēmas valsts speciālajā budžetā. Opozīcijas pārstāvis, apvienības „Saskaņas Centrs” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins ierosināja likmi samazināt no 33% līdz 24%, taču premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) tam iebilda, bažījoties par pensiju budžeta ieņēmumiem. Jāatgādina, ka Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmā ir iekļauts pilnīgi atšķirīgs scenārijs – sagatavojot 2011. gada budžetu, „atkarībā no fiskālās situācijas, tiks izvērtēta iespēja palielināt 2011.gadā sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi par 4 procentpunktiem”. V.Dombrovskis nenoliedza, ka šāda rīcība ir iespējama, vien paužot cerību, ka no likmes celšanas izdosies izvairīties.


Video: Kaspars Gerhards, Valērijs Agešins, Valdis Dombrovskis un Edgars Zalāns par lēmumiem, kas ietekmē sociālo jomu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.11.2009.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: