Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 25.10.2021.
 

Kāpēc Tautas partija iebilst pret lielāku mājokļa nodokli?

Nodokļu politika, VID video_f

27.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Lielākie iebildumi pret augstām nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmēm mājokļiem koalīcijā ir bijuši Tautas partijai (TP). Pieņemšanai Saeimā virzītā versija paredz, ka NĪN atkarībā no mājokļa kadastrālās vērtības būs 0,1%, 0,2% vai 0,3% - bet šīs likmes ir daudz par zemu, lai mēs varētu tuvoties aizdevējiem apsolītajiem papildus ieņēmumiem pusprocenta no IKP apjomā. Virkne ekspertu uzsver, ka NĪN palielināšana būtu labāks solis par darbaspēka nodokļu celšanu, un premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) 25.novembra debatēs „Kas notiek Latvijā?” vēlreiz norādīja, ka jautājums par augstāku NĪN likmi ir adresējams TP. Taču TP reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns nespēja apgāzt secinājumu, ka izvēlētais nodokļu paaugstināšanas ceļš ir netaisnīgs.

Raidījuma vadītājs ar datiem par valstī esošo mājokļu kadastrālajām vērtībām pamatoja, ka realitātē ļoti lielai iedzīvotāju daļai NĪN būs nevis progresīvs, bet regresīvs – jo viņu mājokļu kadastrālās vērtības ir tik mazas, ka viņiem būs jāmaksā minimālais nodokļa maksājums piecu latu apjomā, kas daudzkārt pārsniegs 0,1% likmi. Savukārt progresīvās 0,2% un 0,3% likmes maksās ļoti mazs īpašnieku procents.

E.Zalāns apgalvoja, ka pie palielinātām likmēm nebūs iespējams plānoto naudu savākt un tā esot „ilūzija”. Bet viņš to nepamatoja – kāpēc no NĪN nevarētu iekasēt summas, ko valdība no tiem pašiem iedzīvotājiem plāno iekasēt pa citiem ceļiem. Turklāt jāņem vērā, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa palielināšanas gadījumā pastāv risks palielināt arī aplokšņu algu apjomu, savukārt nekustamais īpašums nav tik viegli noslēpjams. E.Zalāns ierosināja, ka vēlāk NĪN varētu būt konstanta summa par mājokļa kvadrātmetru. Jānorāda, ka šādā gadījumā vienāds nodokļa maksājums būtu gan par vecu un remontējamu, gan jaunu un greznu īpašumu, ja vien abiem būtu vienāda platība.

Raidījuma vadītājs arī analizēja, kādu slogu valdības akceptētās nodokļu izmaiņas radīs iedzīvotājiem, un secināja, ka tās ir netaisnīgas pret vidējā līmenī atalgotu strādājošo – it kā saudzējot viņu no lieliem NĪN maksājumiem, ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa paaugstināšanu gada laikā viņam tiks atņemts daudzkārt vairāk naudas. E.Zalāns atrunājās ar „vienkāršotu pieeju”, bet pēc būtības atbildi un nekādus pretargumentus tā arī nesniedza.


Video: Valdis Dombrovskis un Edgars Zalāns par nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.11.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: