Dombrovskis: vienkāršoti teikts, ka paceļam IIN likmi par 3%

Iespējams, lielāko ekspertu kritiku izraisījis valdības lēmums paaugstināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi no 23% uz 26%, lai gan iepriekš darbaspēka nodokļus bija solīts nepaaugstināt. Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) 25.novembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” nepauda apņemšanos šo lēmumu grozīt, lai gan pieņemto variantu kritizēja ne tikai sociālie partneri, ne tikai opozīcijas pārstāvis, bet arī divi koalīcijas biedri. Turklāt V.Dombrovskis lēmumu pamatoja nevis ar to, ka tas ir labs, bet ar to, ka iepriekšējā versija bija sliktāka. Progresīva IIN ieviešanu atbalstīja gan „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis, kurš uzsvēra, ka esošais budžeta piedāvājums uzliek pālāk lielu spriedzi iedzīvotājiem ar atalgojumu līdz 500 latiem, gan opozīcijā esošās apvienības „Saskaņas Centrs” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins, kurš vienlaikus aicināja palielināt neapliekamo minimumu. Viņš arī „Pilsoniskās savienības” priekšlikumus atzina par „simpātiskiem”, bet izteica versiju, ka koalīcijas partijas Saeimas sēdē savus alternatīvos priekšlikumus atsauks. Arī cits koalīcijas partneris – Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis – pauda viedokli, ka agri vai vēlu progresīvais IIN būs jāievieš, lai sabiedrība pieņemtu notiekošo un justu, ka „treknais gals ir gatavs padalīties nodokļos ar to nabadzīgo”.

Tomēr ir skaidrs, ka neviens no koalīcijas partneriem par progresīvo IIN nav iestājies kategoriski, līdz ar to jāizvērtē šo atziņu populisma risks – īpaši paturot prātā nākamgad paredzētās vēlēšanas.

Tikmēr argumentētas iebildes ir pret iecerēto IIN likmes paaugstināšanu, to skaitā Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektores Elīnas Egles minētais starptautiskās konkurētspējas aspekts – proti, mūsu kaimiņvalstīs IIN likme ir tikai 21% – un darbu neatbilstība vārdiem par nodarbinātību kā prioritāti.

Taču premjers jauno valdības piedāvājumu salīdzināja nevis ar kaimiņvalstīm, bet tikai ar iepriekšējo versiju, kur bija paredzēts samazināt ar IIN neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošu personu. V.Dombrovskis uzskaitīja, kādā situācijā esošiem strādājošajiem kurš piedāvājums ir izdevīgāks, pilnīgi ignorēdams to, ka bez sliktas un vēl sliktākas versijas varētu meklēt arī labākas – vai nu paaugstinot citus nodokļus, vai vairāk samazinot budžeta izdevumus.


Video: Ģirts Valdis Kristovskis, Elīna Egle, Valdis Dombrovskis, Pēteris Krīgers, Valērijs Agešins un Augusts Brigmanis par iedzīvotāju ienākuma nodokli. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.11.2009.)