Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 20.10.2021.
 

Sociālie partneri pret valdību: vai dialogs tiks turpināts?

Valsts budžets`2010 video_f

26.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
Pēc no rīta notikušās Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdes, pēc kā valdības sociālie partneri paziņoja par nākamā gada budžeta projekta neatbalstīšanu, un vakarā sekojošās tikšanās ar valsts prezidentu trīs iesaistītās puses 25.novembra „Kas notiek Latvijā?” sabiedrībai skaidroja notikušo un definēja savas pozīcijas. Premjers gan uzsvēra, ka sociālais dialogs tiks turpināts, un sociālie partneri to nenoraidīja – taču pārējais iesaistīto sakāmais deva pamatu šaubīties, vai šis apgalvojums nav formāls un vai turpinātajam dialogam būs jēga.

Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) uzsvēra, ka pa dienu ir izskanējušas „neprecīzas interpretācijas” un sociālo dialogu iesaistītās puses turpina. Viņš uzskaitīja prioritārās jomas, pie kurām ar partneriem ir jāturpina strādāt, un apgalvoja, ka tas jādara gan līdz 1.decembrim, kad paredzēta budžeta pieņemšana Saeimā, gan pēc tam. Taču V.Dombrovskis neteica, kādu pienesumu no sociālajiem partneriem sagaida un kādus priekšlikumus ir gatavs ņemt vērā līdz 1.decembrim – lai gan ir zināms, ka partneru iebildumi ir saistīti tieši ar 2010.gada budžetu. Tādējādi valdības piedāvājums dialogam tā arī palika līmenī, kur ilgtermiņā aicina strādāt pie „prioritārām jomām”, vienlaikus pieņemot partneru neatbalstītu budžetu.

Un Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle šai budžetā saredzēja divas fundamentālas kļūdas. Viņa arī izteica pretenzijas par to, ka valdība aizmirsusi biznesa iepriekšējās piekāpšanās un „pārgājusi līniju” ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa paaugstināšanu, kam varēja meklēt alternatīvas. E.Egle stāstīja, ka turpmākais konfederācijas darbs ietvers došanos ar saviem argumentiem uz Saeimas komisiju sanāksmēm. Viņa gan nepauda lielas cerības, ka tas kaut ko varētu mainīt, un Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Pēteris Krīgers skaidri atzina, ka uzskata – šajā nedēļā neko būtisku vairs izmainīt nevar. Viņš arī skaidroja arodbiedrību lielākās bažas – ka nākamajā gadā nodokļu palielinājumi reāli nedos ieplānoto naudu un var būt apdraudēta arī budžetā ietverto labo soļu izpilde.
 

Video: Valdis Dombrovskis, Elīna Egle un Pēteris Krīgers par sociālo dialogu un 2010.gada budžetu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.11.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: