Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 20.10.2021.
 

Nodokļu izmaiņas: koalīcijas vārdi un darbi

Nodokļu politika, VID video_f

23.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 3
Dažu pēdējo dienu laikā valdošā koalīcija kārtējo reizi nākusi klajā ar nodokļu politikas plānu izmaiņām, starp kurām īpaši izceļas iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) palielināšana līdz 26%. Pēdējo trīs mēnešu „Kas notiek Latvijā?” (KNL) debašu arhīvs uzskatāmi parāda, kā pašreizējie projekti neatbilst politiķu solītajam. Turklāt jaunākajiem nodokļu palielināšans plāniem neseko pamatojums, kas atspēkotu jau savulaik izskanējušās lietpratēju bažas.
Finanšu ministrs Einars Repše KNL debatēs vēl gluži nesen kā savu „ilgtermiņa stratēģiju” formulēja nodokļu nepalielināšanu darbaspēkam, ar kapitāla pieauguma nodokli aizpildot neapliktās ienākumu „spraugas” jeb paplašinot „bāzi”.

Ja kapitāla pieauguma nodokļa likmes lēcienam no 10% līdz 15% kā pretargumentu vēl arvien varētu likt faktu, ka daudzviet citās valstīs šī likme ir krietni lielāka, tad IIN palielinājums starptautiskās konkurences kontekstā ir krietni apšaubāmāks. Tieši šo nodokli kā „sarkano lupatu” jeb vislielāko slogu investoriem novērtēja ekonomists Andris Strazds, taču koalīcijas pēdējo dienu lēmumos nav manāmi argumenti, kā šāda nodokļa palielināšana var ietekmēt Latvijas ekonomikas konkurētspēju.

Nodokļu sloga nepalielināšana mēnešiem ilgi ir bijusi arī Tautas partijas pozīcija, līdz ar aicinājumiem diskutēt nevis fragmentāri, bet par visu nodokļu slogu kopumā, par „fundamentālu reformu”, taču no pašiem tautpartijiešiem šobrīd šādu pieeju vairs nemana. Lai gan vārdos tika aicināts nodokļu jomā spert soli tuvāk pašvaldībām, „oranžie” nodokļu politikas maiņu kontekstā lielāko ievērību guvuši ar iebildēm tieši pret pašvaldībām paredzētā mājokļu nodokļa augstāku likmi.

Visbeidzot, pēdējās dienās šķiet pavisam aizmirsts, kā vēl šoruden, solot neveikt dažādu nodokļu palielinājumu, finanšu ministrs, citiem neiebilstot, arī pieļāva iespēju, ka valdībai var nākties atgriezties pie papildus izdevumu samazinājuma.


Video: Einars Repše, Edgars Zalāns, Andris Strazds un Valdis Dombrovskis par nodokļu izmaiņām. (Fragmenti no „Kas notiek Latvijā?”, 26.08.2009., 09.09.2009., 23.09.2009., 21.10.2009. un 28.10.2009.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: