Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 20.10.2021.
 

Kā sistēmiski novērst korupcijas iespējas iepirkumos?

Veselības aprūpe video_f

12.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
11.novembra publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki sprieda ne tikai par konkrēto, ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu saistīto korupcijas skandālu, bet arī iepirkumu sistēmu – jo šis ir nevis vienīgais, bet viens no daudziem gadījumiem, tai skaitā veselības nozarē. Ja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļas vadītāja Ilze Jurča skaidroja, kuras iepirkumos ir „vājās vietas”, tad Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis pavēstīja, ka visi zina, ka ikvienā konkursā tehnisko specifikāciju ir iespējams uzrakstīt konkrētam piegādātājam.

I.Jurča stāstīja, ka tehniskajā dokumentācijā var būt iekļautas pozīcijas, kas ir mākslīgi sadārdzinātas, lai varētu iegūt naudas pārpalikumu. Tāpat par „vājo punktu” viņa uzskatīja vāju iekšējo kontroli un to personu atlasi, kuras lems par iepirkuma realizāciju – piemēram, ieceļot šīs personas amatos bez konkursa. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docente Antra Sakne savukārt piebilda, ka nav problēmu sastādīt tehniskajā specifikācijā prasības tā, lai uzvarētu viena firma. Faktiski to pašu pavēstīja arī J.Bundulis, sākot sakāmo ar vārdu „protams”. Viņš gan stāstīja, kā VM iepriekšējos gados ir vairākkārtīgi pieprasījusi konkursu specifikācijas un daudzas no šādām lietām novērsusi, liekot specifikācijas pārtaisīt. J.Bundulis gan neuzskatīja, ka tas ir kaut kas slikts, ja to savlaicīgi pamana un novērš.

I.Jurča arī minēja ar likumdošanu saistītas lietas, kas līdz šim valstī nav risinātas, tai skaitā jautājumu par administratīvo atbildību iepirkumu jomā un to, ka Iepirkumu uzraudzības birojs iepirkumus kontrolē tikai līdz līguma noslēgšanas brīdim, lai gan pēc tam ir „ļoti plašs spektrs dažāda veida pārkāpumu”. I.Jurča saistīja cerības ar likuma grozījumiem, kur ir iestrādāts daudz labu lietu, tiesa gan, pagaidām tie vēl ir tikai valdībā, projekta statusā.


Video: Ilze Jurča, Antra Sakne un Juris Bundulis par to, kā sistēmiski novērst korupcijas iespējas. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 11.11.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: