Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 28.03.2024.
 

Cik cilvēkiem nākamgad būs jāiztiek ar 40 latu pabalstu?

Valsts budžets`2010 video_f

29.10.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
28.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki vērtēja sociālās situācijas attīstību nākamajā gadā un sprieda par to, vai valdības sagatavotajā budžeta projektā ir iekļauti pietiekami pasākumi sociālo risku mazināšanai. Izrādījās, ka no valdības puses aina izskatās daudz labāka un iedzīvotājiem ir pietiekamas iespējas saņemt palīdzību, kamēr pašvaldību pārstāvji, kuriem reāli šī palīdzība ir jāsniedz, aicināja atklāti atzīt, ka nākamgad mēs desmitus tūkstošu Latvijas iedzīvotāju atstāsim ar 40 latu ienākumiem, kas nav nekas, lai cilvēks izdzīvotu.

Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks un Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs atklāja, ka iedzīvotāju komunālo maksājumu parādi, salīdzinot ar pagājušo apkures sezonu, ir trīskāršojušies un iedzīvotāji nāks uz pašvaldību pēc sociāla pabalsta, lai varētu samaksāt valsts noteikto nekustamā īpašuma nodokli. Viņš arī pavēstīja, ka pagājušajā mēnesī Ogres novadā bez bezdarbnieka pabalsta palika jau 1300 iedzīvotāji.

Bez ienākumiem palikušie iedzīvotāji var saņemt garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu, kas no 1.oktobra sociālās drošības stratēģijas ietvaros ir palielināts – taču tikai no līdzšinējiem 37 latiem uz 40 latiem pieaugušajiem un 45 latiem bērniem. 40 latus E.Bartkevičs novērtēja kā tādu līdzekļu apjomu, kas „nav nekas”, lai cilvēks varētu izdzīvot. Gan Rīgas domes priekšsēdētājs un apvienības „Saskaņas centrs” priekšsēdētājs Nils Ušakovs, gan arī Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers atzina, ka nākamgad desmiti tūkstošu Latvijas iedzīvotāju tiks atstāti ar šiem 40 latiem mēnesī. Arī Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs un Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Roberts Ķīlis pavēstīja, ka budžeta projektā grūti saredzēt sociālo spilvenu un, veidojot sociālu paktu, viens no punktiem varētu būt tas, ka visiem cilvēkiem kļūtu skaidrs, ka viņi nenomirs badā.

Tikmēr no valdības puses neizskanēja vēlme strauji rīkoties, lai gaidāmās sociālās problēmas novērstu. Ekonomikas ministrs un partijas „Jaunais laiks” domes priekšsēdētājs Artis Kampars uzsvēra to, ka sociālajā spilvenā ir ieskaitīti 60 miljoni latu un pašvaldībās pilnībā netiek izmantotas arī bezdarbnieku darba praktizēšanas iespējas ar 100 latu stipendijas saņemšanu, arī vides ministrs un Zaļo un zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Raimonds Vējonis uzsvēra abus pasākumus. Ne viņi, ne arī Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece budžeta jautājumos Baiba Bāne negribēja atbildēt uz jautājumu, vai desmiti tūkstošu cilvēku nākamgad netiks atstāti ar 40 latiem mēnesī. Lai gan ir zināms, ka ar 100 latu stipendiju par darbu ne tuvu nevarēs nodrošināt visus bezdarbniekus, savukārt slavētais sociālais spilvens ir tieši tas, kura ietvaros GMI pabalsts tiek paaugstināts līdz 40 latiem, ko neviens no dalībniekiem nenosauca par pietiekamu apjomu izdzīvošanai.


Video: Edvīns Bartkevičs, Nils Ušakovs, Artis Kampars, Pēteris Krīgers, Raimonds Vējonis, Baiba Bāne un Roberts Ķīlis par sociālo spilvenu nākamajā gadā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.10.2009.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: