Mazo uzņēmumu atbalsts – kopproduktam vai bezdarbniekiem?

19.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) ekonomikas ministram Artim Kamparam („Jaunais laiks”) tika atgādināts par viņa pirms pāris mēnešiem izteiktajiem solījumiem attiecībā uz mazo un mikro uzņēmumu valsts atbalstu. Ministrs apgalvoja, ka solītais likumprojekts ir izstrādāts, taču KNL dalībniekiem bija dažādi uzskati ne tikai par atbalsta mehānismiem, bet arī par to, kādas sekas šādai valsts politikai būs.

A.Kampars atklāja, ka mazajam uzņēmējam, visticamāk, būs vienkārši jānopērk patents, un viņš varēs darboties, nedomājot par pārējo birokrātiju un nodokļu sistēmas administrēšanu. Ministrs skaidroja, kas šis patents ir, cik bieži tāds būtu jāpērk un cik tas varētu maksāt.

Taču „SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs kritizēja to, ka kopā tiek jauktas mušas ar rozīnēm, un stāstīja, kāpēc mikro uzņēmumi varbūt palīdzēs risināt bezdarba problēmu, bet „neparko” nepacels kopproduktu. Viņš diskutēja ar Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli (Tautas partija) par Taivānas piemēru.

Kritisks bija arī Rīgas Ekonomikas augstskolas docents Vjačeslavs Dombrovskis, kurš norādīja uz dažādiem veidiem, kā mazajiem uzņēmumiem „dzīve ir vieglāka”, un pauda neizpratni par to, kāda uzņēmumiem, kuriem būs tik daudz priekšrocību, būs motivācija augt.

A.Kampars atzina, ka programma nav domāta lielai izaugsmei, bet gan cilvēkiem, kas šobrīd zaudē darbu, un no mazajiem un mikro uzņēmumiem mēs nevis sagaidām lielu iekšzemes kopprodukta pieaugumu, bet rīkojamies ar sociāliem motīviem. Bijušais AS „Latvijas Krājbankas” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars gan pauda uzskatu, ka nevis lielos uzņēmumos rodas eksportējamas idejas, bet vispirms ir liela ideja un tad uzņēmums sāk augt.


Video: Artis Kampars, Normunds Bergs, Vents Armands Krauklis, Vjačeslavs Dombrovskis un Mārtiņš Bondars par mazo un mikro uzņēmumu atbalstu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 19.08.2009.)