Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 11.07.2020.
 

Vai Latvijas ekonomiku vajag nokrāsot kā zebru?

Ekonomika, bizness video_f

20.08.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
19.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) politiķi, uzņēmēji un eksperti diskutēja par Ekonomikas ministrijas ieceri nosaukt valsts prioritārās nozares, kas šobrīd vēl ir pusceļā – septembrī ministrijai jāiesniedz valdībā precizēts nozaru saraksts un priekšlikumi konkrētiem atbalsta instrumentiem. Lielākā daļa KNL dalībnieku gan sniedza argumentus pret šādu ieceri.

„Grindeks” valdes priekšsēdētājs Jānis Romanovskis skaidroja, kāpēc mēs pašlaik Latvijas ekonomiku nokrāsojam baltajās un melnajās strīpās kā zebru, un kritizēja iespēju, ka valsts neatbalstīs mazus un talantīgus uzņēmumus, kas nedarbojas atbalstāmajās nozarēs. Bijušais „Latvijas Krājbankas” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars prognozēja, ka ar prioritāro nozaru noteikšanu būs mocīšanās, jo tas ir nedabīgs process. Viņš ar „Intel” un Kostarikas piemēru paskaidroja, kādai jābūt valsts atbalsta struktūrai, kas der visiem uzņēmumiem. RTU Rīgas Biznesa skolas direktors Jānis Grēviņš savukārt atklāja, kad saskaņā ar pasaules uzstādījumu pirtsslotu ražošana Latvijā būtu precīza un laba eksporta prece, līdzīgi kā Somijas „Nokia”.

„SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs bija viens no retajiem dalībniekiem, kas „zebru” atbalstīja, jo konstatēja, ka bez prioritāro nozaru nosaukšanas iepriekšējos gados faktiski par prioritārajām nozarēm tika noliktas nekustamo īpašumu spekulācijas un celtniecība.

Bet Rīgas Ekonomikas augstskolas docents Vjačeslavs Dombrovskis ieceri par prioritārajām nozarēm neatbalstīja. Viņš debašu dalībniekiem un skatītājiem atklāja, kas notika citās valstīs pēc Otrā pasaules kara un kāpēc tam bija katastrofālas sekas. V.Dombrovskis arī pamatoja, kāpēc prioritāro nozaru noteikšana ir salīdzināma ar došanos uz Lasvegasu.

Savukārt ekonomikas ministrs Artis Kampars („Jaunais laiks”) norādīja, ka brīvajā tirgū nedz izglītība, nedz rūpniecība nav attīstījusies un zināšanas, pieredze un līdzekļi ir jākoncentrē, lai skaidri pagrieztos uz ražošanu. Viņš ekonomikas atveseļošanas programmu saistīja arī ar stabilitātes radīšanu un tādas valsts slavas, kurai aizdod naudu, atjaunošanu Latvijai.


Video: Jānis Romanovskis, Mārtiņš Bondars, Jānis Grēviņš, Normunds Bergs, Vjačeslavs Dombrovskis un Artis Kampars par to, vai Latvijā vajag noteikt prioritārās ekonomikas nozares. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 19.08.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: