Kā Augulis pilda solījumus par māmiņu algām?

Šodienas valdības darba kārtībā ir lemšana par budžeta izdevumu samazināšanu Labklājības ministrijas (LM) resorā. Tai ir jāatrod iespējas „nogriezt” 31 miljonu latu. No LM un premjera ir izskanējušas atšķirīgas versijas par to, vai izmaiņas pabalstos būtu jāīsteno no 1.septembra vai jau no 1.jūlija kopā ar budžeta grozījumiem, vai vajadzīgo ietaupījumu var vai nevar panākt, nesamazinot pensijas. Taču arī „maigākie” LM priekšlikumi ir pretrunā tam, ko ministrs sabiedrībai solīja 18.marta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL).

LM priekšlikums attiecībā uz vecāku pabalstiem jeb tā dēvētajām māmiņu algām ir samazināt tās par 50% strādājošajiem vecākiem. Valdība tā vietā varētu lemt arī par LM neatbalstīto priekšlikumu noteikt maksimālo pabalsta apmēru visiem vecākiem, kas varētu būt 300 vai 400 lati. Kontekstā ar šādām izmaiņām jau iepriekš ir runāts par tiesiskās paļāvības principu, un par to skaidru viedokli pauda arī pats Zaļo un Zemnieku savienības labklājības ministrs Uldis Augulis. „Es varu pateikt, ka katrā ziņā tas neattieksies uz esošiem vecākiem,” ministrs solīja 18.martā. Turklāt U.Augulis arī stāstīja, ka ministrija vērtē to, kā nodrošināt, lai samazinājumu neattiecinātu arī uz tām ģimenēm, kurās šobrīd gaida bērniņu. Nu ir skaidrs, ka LM priekšlikums ietver samazinājumu abām grupām – gan topošajiem, gan jau esošajiem vecākiem. Turklāt jāpiezīmē, ka valstī arvien nav izsludināta arī nekāda „ārkārtas situācija” finansiālajā jomā, uz ko kā risinājumu tiesiskās paļāvības problēmai KNL aicināja Saeimas Sociālo un darba komisijas priekšsēdētāja Aija Barča no Tautas partijas.

Arvien ir spēkā arī LM priekšlikums par vienreizējās piemaksas atņemšanu bērnu piedzimšanas pabalstam. Mainīti gan varētu būt LM plāni attiecībā uz izmaiņām ģimenes valsts pabalsta maksāšanā – ja iepriekš to grasījās nepiešķirt par bērniem vecumā līdz vienam gadam, tad šobrīd publiski tiek izteiktas versijas tikai par pabalsta nemaksāšanu par tiem, kuri ir vecāki par 18 gadiem. Tiesa gan, vēl 30.aprīlī valdībā skatītajā ziņojumā LM rosināja pabalstu nepiešķirt ne tiem, kas ir jaunāki par gadu, ne tiem, kam ir virs 18 gadiem.

Taču nevienu vairs nedzird runājam par to, ka šo ģimenes valsts pabalstu varētu diferencēt. A.Barča KNL solīja rosināt valstij nodot šī pabalsta administrēšanu pašvaldību sociālajiem dienestiem, kas varētu izvērtēt ģimeņu statusu un nepieciešamību pēc pabalsta. Kā raidījumā labi ilustrēja arī „Māmiņu kluba” vadītāja Sandija Salaka, kamēr daļai ģimeņu astoņi lati ir smieklīga summa, grūtākos ekonomiskajos apstākļos esošajām arī astoņi lati ir būtiski. Pat tad, ja valdība šobrīd nelems pabalstu atņemt par bērniem, kas ir jaunāki par gadu, pabalsta diferencēšana varētu ļaut esošo līdzekļu ietvaros vairāk palīdzēt tām ģimenēm, kurām ir vislielākās grūtības. Lai gan KNL šai idejai piekrita arī LM pārstāvis, ne ziņojumos, ne publiskajos izteikumos nekas par to nav teikts.


Video: Labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība), Saeimas Sociālo un darba komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Tautas partija), „Māmiņu kluba” vadītāja Sandija Salaka par māmiņu algu un ģimenes valsts pabalsta izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 18.03.2009.)