Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 27.01.2020.
 

Vai Latvijai ir jāpārtrauc dalība Afganistānas misijā?

Armija, NATO video_f

07.05.2009. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 4
Viens no 6.maija publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” jautājumiem bija par Latvijas dalību starptautiskajā misijā Afganistānā apstākļos, kad arvien vairāk trūkst līdzekļu pašmāju valstisko misiju – piemēram, izglītības un veselības aprūpes – īstenošanai. Problēmjautājums bija par iespējām, nepieciešamību un tās pamatojumu, jo vienotas izpratnes un vienprātības esošajā situācijā nav nedz sabiedrībā, nedz Latvijas politiķos.

Partijas „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa debatēs pauda viedokli, ka diskusija par dalību misijā ir pieļaujama un jebkuras normālas mātes reakcija uz traģisko karavīru bojāeju būtu, iedomājoties, kā viņa justos šādā situācijā – tas acīmredzot bija domāts partijas biedres, iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces aizstāvībai, kas savu nostāju paspējusi mainīt. S.Āboltiņa tomēr uzsvēra, ka mums kā sabiedrotājiem ir jāizpilda savas saistības, bet ir apspriežamas dalības nianses. Kā iespējamo diskusijas laiku viņa norādīja tikai brīdi, kad Saeimai būs jālemj par misijas pagarināšanu, kas būs oktobrī.

Lai arī ir cerība, ka rudenī gan sabiedrībā, gan tās priekšstāvjos pastāvēs zināma, diskusiju rezultātā panākta vienprātība, tomēr tā ir šaubu plīvurā tīta, jo pagājušā gadā rudenī, kad Saeima lēma „Par termiņa pagarināšanu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīra dalībai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas vadītajā operācijā Afganistānā”, vienīgos iebildumus dalībai izteica Nikolajs Kabanovs („Saskaņas Centrs”), norādot, ka „Rietumvalstīm nav nekādas iespējas pabeigt šo operāciju veiksmīgi” un šī misija „ izmaksās vairāk nekā 12 miljonus latu 2009.gadā”. Toreiz arī L.Mūrniece nesaskatīja tik lielus zaudējumus, kurus Latvija nevarētu atļauties un balsoja par misijas pagarināšanu.

„Saskaņas Centrs” tomēr joprojām konsekventi neuzskata Latvijas militāro spēku klātesamību Afganistānā par nepieciešamību. Apvienības priekšsēdētājs un Saeimas deputāts Nils Ušakovs debatēs pauda viedokli, ka ir „jāsarunā ar saviem tuvākajiem sabiedrotajiem” kredītdbrīvdienas NATO.

Taču šobrīd neatbildēts paliek jautājums, kādēļ misijā jālīdzdarbojas 160, nevis, piemēram, 100 vai 60 karavīriem. Arī publisko debašu dalībnieki pieļāva, ka misijas apjoms varētu būt ar partneriem apspriežams temats, tāpēc šim jautājumam būtu pamats kļūt par debašu saturu. Iespējams, tas varētu aizpildīt politologa Ivara Ijaba norādīto tukšumu parlamentāro debašu dienaskārtībā par ārpolitikas jautājumiem.

Video: Partijas „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, partijas „Pilsoniskā savienība” Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis, apvienības „Saskaņas Centrs” priekšsēdētājs Nils Ušakovs, partijas LPP/LC līdzpriekšsēdētājs Ainārs Šlesers un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas docents Ivars Ijabs par Latvijas karavīru turpmāko dalību misijā Afganistānā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 06.05.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: