Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 25.10.2020.
 

Kurš ir premjera kandidāts numur viens?

Valda Dombrovska valdības

25.02.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 80
Kādi ir un ar ko atšķiras premjera amata kandidātu plāni – tas ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debašu temats. Raidījumā piedalīsies divi Ministru prezidenta amata kandidāti, no kuriem vienu Valsts prezidents plāno rīt aicināt sastādīt valdību.
No vienas puses, jaunas valdības izveides priekšnoteikums ir zināmas pēctecības nodrošināšana, ņemot vērā starptautiskās saistības, no otras puses – nepieciešamība pēc būtiskām pārmaiņām, kas ļautu pārvarēt strauji progresējošo krīzi. Atbildes ietver gan politiskos, gan ekonomisko, gan sociālos un dažādu konkrētu nozaru jautājumus.

Kāds būs valdības sastāvs un struktūra? Kas ir principi un kritēriji partiju vienošanām un personāliju izvēlei? Kas jaunas valdības tapšanas un programmas kontekstā sagaidāms un maināms valsts pārvaldē? Kas jaunas valdības kontekstā notiek ar versijām par ārkārtas vēlēšanām? Šie jautājumi saistās vai, vismaz, tiem būtu jāsaistās gan ar politisko partiju pozicionēšanos, gan ar sabiedrības vērtējumu, gan, protams, ar Valsts prezidenta eventuāliem kritērijiem kandidāta izvēlē. Vienlaikus, protams, atklāts ir arī jautājums, ciktāl par premjera kandidātu numur viens kļūst tas, kuram ir pamatotāka programma, vai tas, kuram ir lielāks potenciālais parlamentāriešu atbalsts. Turklāt nekur jau nav noteikts, ka tas, kurš tiek izvirzīts pirmais, arī kļūs par valdības vadītāju.

Smagā ekonomiskā situācija saistībā ar jaunas valdības programmu uzmanības centrā izvirza ekonomiskos un sociālos jautājumus. Kāda tiek piedāvāta budžeta politika? Kas ir valsts prioritātes? Ciktāl un kas valstij jāregulē, ciktāl jāatbalsta tirgus pašregulācija? Līdzās īstermiņa lēmumiem būtisks ir arī ilgtermiņa redzējums un vairāku nozaru reformas – izglītībā, veselībā, lauksaimniecībā, enerģētikā un citviet. Abu kandidātu izteikumos dominē vajadzības izteiksme, tomēr jautājums ir un paliek – vai potenciālajiem valdības vadītājiem ir savs redzējums un argumentēti priekšlikumi, saglabājot izvērstu nozaru pārvaldīšanu ministru kompetencē. Vienlaikus, kā jau medijos izskanējis, valdības un premjera uzdevumi ir ne tikai skaitļu kategorijās mērāmie, bet arī morāles principi saistībā ar katastrofālo uzticības krīzi sabiedrībā.

Citu partiju politiķi par dalību viena vai otra kandidāta vadītā valdībā pirms prezidenta lēmuma izsakās piesardzīgi. Arī dažādu nevalstisko organizāciju un ekspertu komentāri lielākoties saistās ar vēlmi sagaidīt premjeru plānus un programmas par dažādiem jautājumiem un nozarēm, kuru skaits mērāms desmitos. Šo iemeslu dēļ šīvakara debašu formāts, lai kandidāti varētu izvērsti demonstrēt savus piedāvājumus, Valsts prezidenta lēmuma priekšvakarā, būs viens pret vienu – starp diviem premjera amata kandidātiem. Sabiedriskā sektora līdz šim publiski izteiktos un šodien jaunradītos jautājumus, kā arī politisko partneru un konkurentu komentārus iespēju robežās iekļaujot debašu vadītāja uzstādītajos jautājumos. Vēlamos jautājumus aicinājums sūtīt uz „Kas notiek Latvijā?” redakcijas e-pastu knl@knl.lv.


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: