Kā valsts mainīs nodokļu politiku un iekasēšanas kārtību?

28.janvāra raidījumā „Kas notiek Latvijā?” uzņēmēju pārstāvji, ekonomists un pat ekonomikas ministrs asi debatēja ar finanšu ministru par nodokļu iekasēšanas maiņas nepieciešamību un vajadzīgajām izmaiņām valsts nodokļu politikā. „Swedbank” galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks kritizēja priekšapmaksas kārtību un to, ka valsts var aizņemties līdzekļus par 4%, kamēr uzņēmējs labākajā gadījumā par padsmit %. Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende uzsvēra, ka ir jānovērš uzņēmējam pienākums kreditēt valsti, bet Darba devēju konfederācijas prezidents Vitālijs Gavrilovs norādīja, ka jautājumu krīzes situācijā var atrisināt mēneša laikā. Lai gan uzņēmēju pārstāvju pozīciju aizstāvēja arī ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards („Tēvzemei un brīvībai”/LNNK), finanšu ministrs Atis Slakteris (Tautas partija) atbildēja, ka notiek diezgan sarežģīta debate, bet ministrija ir „pietiekami skeptiska”.

Ž.Jaunzeme-Grende arī aicināja noteikt kritērijus, kurā brīdī valsts pārtrauc piemērot paaugstināto PVN likmi, un „Sabiedrība citai politikai” ekonomikas un finanšu darba grupas vadītājs Egons Liepiņš norādīja, ka nodokļu ieņēmumus budžetā var palielināt, tikai palielinot uzņēmumu ienākumus. A.Slakteris solīja, ka valdībā tiks vērtētas visas iespējas un tiks vērtēts katrs sektors, tomēr maz ticams, ka PVN varēs pazemināt tuvākā gada laikā. Viņaprāt, ja būs iespēja kādus nodokļus samazināt, labāk būtu samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli.


Video: Mārtiņš Kazāks, Žaneta Jaunzeme-Grende, Vitālijs Gavrilovs, Kaspars Gerhards, Atis Slakteris un Egons Liepiņš par nodokļu politikas un piemērošanas izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.01.2009.)