Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 04.06.2020.
 

Sudrabas otrais termiņš: pieredze un uzstādījumi darbam

Valsts budžets`2010 video_f

23.12.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 3
18.decembrī Saeima valsts kontrolieri Ingunu Sudrabu apstiprināja šai amatā uz turpmākajiem četriem gadiem. „Kas notiek Latvijā?” piedāvā atskatīties uz I.Sudrabas teikto iepriekšējo gadu laikā, kas atklāj viņas viedokli par to, kādas izmaiņas jāveic valsts pārvaldes darbā un izdevumos. Šajā ekonomiskajā krīzē, savelkot ciešāk jostu, daļu no viņas priekšlikumiem beidzot sāks ievērot, bet darāmo darbu saraksts vēl saglabājas.

Gatavojot taupīgo 2009.gada budžetu un lūdzot ārvalstu aizņēmumu, tiek izbeigta situācija, kad valsts pārvaldē varēja saņemt padsmit prēmijas gadā, arī no vadības līgumiem valdība ir atteikusies. I.Sudraba ir norādījusi arī uz to, ka administrācijām ir jāpadara daudz dzelžaināki noteikumi, kas nepieļautu neracionālu un nevajadzīgu tērēšanu – izskatās, ka līdz ar starptautisko aizņēmumu saņemšanu noteikumi valsts pārvaldē tiešām kļūs dzelžaināki.

Taču nav atrisināti citi I.Sudrabas kritiku izpelnījušies jautājumi. Valsts kontroliere ir vairakkārt paudusi viedokli, ka atalgojums ir skaidri jāsaista ar darba apjomu, rezultātu un kvalitāti, un tikai pēc šāda izvērtējuma var runāt par atalgojuma palielināšanu vai iesaldēšanu. Praksē tas līdz šim tā arī nav noticis, un arī nākamgad plānotie atalgojuma fondu samazinājumi valsts pārvaldes iestādēm ir procentuāli, tikmēr politiķi ir spiesti domāt, kā saglabāt pienācīgu atalgojuma līmeni tiem darbiniekiem, kuri, zaudējot vadības līgumus, zaudēs pat pusi no savas darba samaksas.

Cita būtiska neatrisināta lieta ir saistīta ar valsts budžeta veidošanu – arvien vēl budžeta dokumentos nav redzams, ko valsts nākamgad par šiem līdzekļiem izdarīs un kāds no budžeta būs rezultāts. I.Sudraba ir asi kritizējusi izdevumu „nogriešanu”, vispirms neatbildot uz jautājumu, kas ir pamata lietas, kas ir jāizdara, un cik tās maksā. Viņa ir arī norādījusi, ka šī iemesla dēļ – no dokumentiem nav skaidrs, kas konkrētām iestādēm un to darbiniekiem ir jāizdara – ir ļoti grūti pateikt, kurš departaments iestādē ir jāsamazina. Šī problēma savu aktualitāti nav zaudējusi, īpaši ņemot vērā politiķu iecerēto ministriju skaita samazināšanu, kam vismaz šobrīd konkrēti kritēriji nav definēti.

Prēmiju un piemaksu samazināšana un citu apšaubāmu izdevumu „nogriešana” nākamā gada budžetā tika veikta naudas trūkuma dēļ, nevis tāpēc, lai beidzot sakārtotu sistēmu. Bet arī šobrīd visas izmaiņas budžeta plānošanā un līdzekļu piešķiršanā, ko I.Sudraba uzskata par vajadzīgām, nav veiktas, kas liecina, ka arī otrajā darbības termiņā valsts kontrolierei darba, visticamāk, pietiks.


Video: Inguna Sudraba par atalgojumiem, budžeta veidošanu, izdevumu samazināšanu un politiķiem. (Fragmenti no „Kas notiek Latvijā?”, 05.04.2006., 19.09.2007., 10.10.2007., 12.12.2007., 11.06.2008., 17.09.2008. un 01.10.2008.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: