Latvijas uzņēmēji – pie progresīvām tehnoloģijām vai alās?

Valdība sabiedrībai nav atklājusi konkrētus pasākumus un tiem nepieciešamās summas, ko tā plāno īstenot, ja izdosies saņemt aizņēmumu no Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas fonda. 3.decembra debatēs „Kas notiek Latvijā?” eksperti sprieda par to, kas valstī jādara ekonomikas stimulēšanai un vai valdības plāns šobrīd ir adekvāts. Gan valdība, gan eksperti par svarīgāko atbalsta pasākumu atzina kredītu pieejamības nodrošināšanu.

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Teodors Tverijons skaidroja, ka nākamgad Eiropas struktūrfondu projektu īstenošanai ir nepieciešams 1,2 miljardu latu liels finansējums, ko šobrīd nav iespējams iegūt no banku līdzekļiem. „Swedbank” galvenais ekonomists un Stratēģiskās analīzes komisijas loceklis Mārtiņš Kazāks saskatīja risku, ka uzņēmēji vairs nestrādā pie jauniem projektiem, un salīdzināja situāciju ar ledus laikmeta iestāšanos un ielīšanu alā. Viņš pauda viedokli, ka līdzekļu pieejamība labiem projektiem ļaus uzņēmējiem turpināt strādāt pie ekonomikas izaugsmes, kas būs „vienīgais, kas mūs izvilks ārā”.

Taču pašreizējo valdības plānu M.Kazāks novērtēja tikai kā virsrakstu plānu un tajā saskatīja divas labas lietas – eiro ieviešanas datumu un tabu noņemšanu nodokļu izmaiņām. Arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta direktore Raita Karnīte norādīja, ka daļa, kas attiecas uz ražotāju, plānā nav pietiekami izstrādāta – nav analīzes, kas jādara, lai uzņēmēji nevis līstu alā, bet izgudrotu progresīvas tehnoloģijas. M.Kazāks uzsvēra, ka jaunā plāna gatavošanā var izmantot iepriekšējos gados rakstītos, bet neīstenotos plānus, taču premjers Ivars Godmanis viņam iebilda un skaidroja, kāpēc ar kredītiem būs jāatbalsta riskantākās tautsaimniecības nozares un uzņēmumi, kuri cieš no tā, ka viņiem par produkciju netiek laikus samaksāts.

Video: Teodors Tverijons, Mārtiņš Kazāks, Raita Karnīte un Ivars Godmanis par vajadzīgajiem pasākumiem un valdības plāniem tautsaimniecības sildīšanai. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 03.12.2008.)