Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 04.12.2024.
 

Vai Godmanis zina, cik saņem ārsti?

Veselības aprūpe table doc video_f

01.10.2008. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Ministru prezidents aizvadītā mēneša laikā, medijos komentējot mediķu algu paaugstinājumu, pieļaujot īpašu attieksmi pret medmāsām, vairākkārt, arī „Kas notiek Latvijā?” (KNL) debatēs, izteicis mājienus, ka ārsti, strādājot vairākās vietās, jau saņemot daudz, salīdzinoši ar citu protestējošo profesiju pārstāvjiem. KNL pārbaudīja, cik daudz premjers zina par ārstu samaksu. Izrādās, tiek izmantoti dati par vienu lauku un vienu Rīgas slimnīcu – piemēram, atalgojumu virs tūkstoš latiem tajās saņem attiecīgi 6,2% un 7,8 % strādājošo, administrāciju ieskaitot.
Pēc sazināšanās ar premjera preses sekretāru Edgaru Vaikuli KNL no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) ieguva informāciju, uz kuru balstījies premjers Ivars Godmanis, runājot par mediķu atalgojuma lielumu – VSAA datus par to, no kāda atalgojuma darbiniekiem ir maksāts sociālais nodoklis divās slimnīcās – lauku un Rīgas. Konkrēti, par kurām slimnīcām ir runa, ne VSAA, ne premjera pārstāvis neatklāj.
Kā zināms, reaģējot uz arodbiedrību prasību paaugstināt algas veselības aprūpē strādājošajiem, I.Godmanis aizpagājušajā nedēļā nāca klajā ar paziņojumu, ka liela daļa skolotāju, policistu un mediķu saņem atalgojumu virs 500 latiem. Premjers teica, ka kādā lauku slimnīcā 34,5% darbinieku saņem lielāku atalgojumu par vidējo algu, savukārt Rīgas slimnīcā 48% darbinieku saņem virs 500 latiem, turklāt lielākie atalgojumi esot vairāki tūkstoši latu. Ar to I.Godmanis pamatoja, ka arodbiedrībām sava pozīcija jāpārskata un cilvēki ar tūkstoš latu lielu algu varētu iztikt bez algas pieauguma.

VSAA dati, ko izmantojis premjers, liecina, ka daļa darbinieku šajās slimnīcās tiešām saņem virs 500 latiem mēnesī lielu atalgojumu – lauku slimnīcā no 305 darbiniekiem tādu ir kopumā 93 jeb 30,5% no darbinieku īpatsvara. Taču no šī skaita 66 darbinieki saņem atalgojumu, kas nav lielāks par 800 latiem. Virs tūkstoš latiem, ko varētu definēt kā lielu atalgojumu, lauku slimnīcā saņēmuši 19 darbinieki jeb 6,2%, savukārt tikai četri darbinieki saņēma atalgojumu virs 2000 latiem. Turklāt šīs personas, iespējams, nav ārsti, bet gan iestāžu vadība. Taču, galvenais - vislielākais darbinieku īpatsvars ir atalgojuma intervālā no 200 līdz 300 latiem, tie lauku slimnīcā ir 22,6% no strādājošajiem, un gandrīz tikpat, 19,4% saņem atalgojumu līdz 200 latiem. Turklāt ir jāņem vērā, ka tas ir bruto atalgojums, no kura vēl tiek atvilkti nodokļi.

Rīgas slimnīcā atalgojums kopumā ir augstāks, taču arī tur virs 2000 latiem saņem 2,3% darbinieku, kopumā virs tūkstoš latiem saņem 24 strādājošie, tātad pat ne viena desmitā daļa. 51% šīs slimnīcas darbinieku saņem atalgojumu starp 200 un 500 latiem. Arī no tiem darbiniekiem, kuru atalgojums pārsniedz 500 latus, visvairāk, 12,1%, ir tādu, kuru atalgojums ir no 500 līdz 600 latiem. Bet arī Rīgas slimnīcā 9,2% strādājošo saņem atalgojumu, kas nesasniedz pat 200 latus.

Kā norāda VSAA Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Liene Vindele, jāņem vērā tas, ka atalgojuma apmērs var nebūt vienāds ar darba algu, jo persona var nebūt strādājusi pilnu mēnesi, var strādāt nepilnu slodzi vai vairāk nekā vienu slodzi, kā arī konkrētā mēnesī bez darba algas var saņemt arī dažāda veida piemaksas. Protams, aiz kadra vēl paliek „pateicības”, tomēr attiecībā uz legālo samaksu augšminētā statistika liek retoriski jautāt – cik pamatoti ir bijuši premjera izteikumi? Nospiedošs mediķu vairākums tomēr saņem mazāk par kā „sarkano līniju” minētajiem 500 latiem, vai arī tikai nedaudz pārsniedzot šo summu. Turklāt, nez vai datus par tikai divās slimnīcās strādājošajiem ir korekti izmantot, lai izdarītu visaptverošus secinājumus par to, kas notiek Latvijā.

Sadalījums pēc sociālās apdrošināšanas iemaksu algas apmēra vienā lauku slimnīcā un vienā Rīgas slimnīcā

Apkopojums pa sociālās apdrošināšanas iemaksu algas intervāliem – darbinieku skaits un īpatsvars vienā lauku slimnīcā un vienā Rīgas slimnīcā

Video: Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris pamato, kāpēc mediķiem ir jāpaaugstina darba samaksa, savukārt ministru prezidents Ivars Godmanis skaidro, kāpēc atalgojuma paaugstinājums varētu būt pamatots medmāsām, bet ne ārstiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 10.09.2008.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra
 

     

         Dalibnieki         


Autors: