Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.09.2020.
 

Arodbiedrības par daudz prasa, valdība par maz dara, vai...

Valsts budžets`2010

30.09.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 61
Aizvadītajā nedēļā protesti pret valdības gatavoto budžeta projektu kļuva publiski un masveidīgi – ar mediķu streiku un piketu kopā ar izglītības darbiniekiem un policistiem. Tas ir turpinājums nemieram par paziņojumu par algu „iesaldēšanu” un taupību nākamā gada budžetā, kura projektu valdība nākamnedēļ plāno akceptēt iesniegšanai Saeimā. Budžeta apspriešanas un pārskatīšanas līdzšinējie rezultāti, kā arī iespējamie turpmākie scenāriji ir šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu temats.
Pirmdien notika kārtējās trīspusējās sarunas starp valdību, arodbiedrībām un darba devējiem. Lai gan nepilna mēneša laikā sarunas ir bijušas vairākas, izvērsusies arī rakstiska komunikācija, tomēr rezultātā budžeta projektam nav būtiski mainīti politiskie uzstādījumi un šis trīspusējo sarunu seriāla rezultāts ir tuvāks nevis kompromisam, bet protestiem. Kā zināms, nākamajā otrdienā, kad valdības sēdē plānots budžetu akceptēt iesniegšanai Saeimā, pie valdības nama atkal tiek plānots arodbiedrību pikets. Taču pirms tam, piektdien, būs vēl vienas valdības sarunas ar arodbiedrībām un darba devējiem.

Jautājums šajā situācijā ir – ciktāl pēc būtības valdība un tās vadītājs ir izvērtējuši gan sociālo partneru izteiktos priekšlikumus un cik argumentēta ir to noraidīšana? Un arī – cik pilnvērtīgi ir meklēti optimizācijas varianti vairākās nozarēs, kas varētu ļaut palielināt algas nepietiekami atalgotajiem speciālistiem? Šaubas par valsts budžeta „iekšējiem resursiem” un rezervēm šonedēļ atkal pastiprinājusi arī Valsts kontrole, pirmdien nākot klajā ar kritiku kontekstā ar revīzijas ziņojumu par 2007.gada budžeta pārskatu un pašvaldību budžetiem.

Vēl viens jautājums, arvien pieaugošajā globālajā ekonomiskajā nestabilitātē, ir par Latvijas valdības ilgtermiņa plānu ekonomikas attīstībai, par kuras problemātiku jau šobrīd liecina straujais iekšzemes kopprodukta pieauguma kritums un nodokļu ieņēmumu samazināšanās. Šajā kontekstā jautājums ir ne tikai par līdzšinējo, bet vēl lielāku taupību. Tiesa gan, tas nemaina jautājumu, vai pašreizējā izdevumu struktūra, strādājošo skaits un atalgojumi valsts pārvaldē un publiskajā sektorā ir samērīgi un sistēmiski un nav maināmi jau 2009.gadā vēl būtiskāk nekā tiek plānots.

Raidījumā piedalīsies valdības koalīcijas politiķi un viņu sarunu partneri tā sauktā sociālā dialoga ietvaros, kā arī budžeta un ekonomikas jautājumu speciālisti. No valdošās koalīcijas nav pārstāvēta vienīgi ZZS, jo tieši šobrīd apvienības ministri un vadība ir ārpus valsts. Taču, kā KNL šodien apliecināja ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, apvienība saglabā uzstādījumu par algu pieaugumu, tomēr, ja arī tas šobrīd budžeta projektā netiks iekļauts, valdības līmenī ZZS budžeta projektu nebloķēs. Līdz ar to ZZS dalība politekonomiskā diskusijā par budžetu pilnībā aktuāla kļūs tad, kad valsts budžets tiks izskatīts Saeimā.


Raidījuma dalībnieki būs:

Ivars Godmanis, Ministru prezidents
Atis Slakteris, finanšu ministrs
Kaspars Gerhards, ekonomikas ministrs
Egils Baldzēns, Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks
Elīna Egle, Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore
Inguna Sudraba, valsts kontroliere
Andris Jaunsleinis, Pašvaldību savienības priekšsēdis
Andris Strazds, ekonomists, Rīgas ekonomikas augstskolas pasniedzējs

Ņemot vērā raidījuma tēmas svarīgumu, LTV ir piešķīrusi šim raidījumam papildus ētera laiku, un raidījums būs aptuveni 15 minūtes garāks nekā ierasts un programmā paredzēts.


 

Ņemot vērā raidījuma tēmas svarīgumu, LTV ir piešķīrusi šim raidījumam papildus ētera laiku, un raidījums būs aptuveni 15 minūtes garāks nekā ierasts un programmā paredzēts.Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: