Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 15.07.2020.
 

Vai ticēt Godmanim, cik pensijas būs virs iztikas minimuma?

Labklājība, sociālā politika grafiks

01.09.2008. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Lai arī pensiju likuma grozījumi, kurus tautas nobalsošanā nepieņēma, neparedzēja minimālo pensiju sasaistīt ar iztikas minimumu, šis lielums tomēr arvien tiek izmantots pensionāru stāvokļa raksturošanai. Visi pensionāri ne šogad, ne nākamgad nesaņems pensijas, kas lielākas par iztikas minimumu. Taču, lai gan Ministru prezidents sauc konkrētu skaitli, amatpersonu un resoru argumenti un aprēķini par to, kad un cik liela daļa pensionāru šādas pensijas saņems, ir atšķirīgi.

27.augusta debatēs „Kas notiek Latvijā?” premjers Ivars Godmanis, ar atrunu, ja nākamgad inflācija būs 7,5-8% robežās, prognozēja, ka 2010.gadā, sagaidot nākamās Saeimas vēlēšanas, pensijas virs iztikas minimuma saņems apmēram 56% pensionāru. Kas ir krietni vairāk nekā šobrīd. Vaicāts par premjera informācijas avotiem, viņa preses sekretārs Edgars Vaikulis KNL iepazīstināja ar grafiku „Vecuma pensiju saņēmēju skaita īpatsvars līdz iztikas minimumam”, kurā prognozēts, ka jau 2009.gada oktobrī pensijas līdz iztikas minimumam saņems 39%, 2010.gada beigās tie būs tikai 23%, savukārt 2011.gada beigās 12% pensionāru. Tomēr šie skaitļi nesakrīt ar I.Godmaņa raidījumā teikto, tie ir vēl optimistiskāki.

Minētie skaitļi ir atšķirīgi arī no Labklājības ministrijas (LM) sniegtās informācijas. E.Vaikulis informē, ka LM prognoze par iztikas minimumu 2009.gada aprīlī ir 174 lati. Aplūkojot pašas LM atsūtīto vecuma pensiju saņēmēju sadalījumu pēc apmēra, redzams, ka 2009.gada aprīlī apmēram 65% pensionāru saņems pensijas līdz 170 latiem, kas saskaņā ar iepriekšminēto prognozi būs zem iztikas minimuma. Tikmēr E.Vaikuļa atsūtītajā grafikā savukārt redzams, ka 2009.gada aprīlī līdz iztikas minimumam saņems 46% pensionāru. Atšķirība ir par gandrīz piektdaļu pensionāru.

Tālākā nākotnē abus grafikus ir grūtāk salīdzināt, jo prognozētais iztikas minimums, acīmredzot, pieaugs, bet LM pensijas sadalījusi pa nemainīgiem intervāliem, no kuriem lielāko pensionāru skaitu ietver ļoti plašs dalījums amplitūdā no 170 līdz 500 latu. Kas neļauj noteikt, cik daudzi pārsniegs iztikas minimuma slieksni, kas 2010.gada beigās tiek prognozēts 191 latu, 2011.gada beigās – 200 latu.

Absurdu situāciju padara tas, ka, pēc E.Vaikuļa vārdiem, gan prognožu grafiks, gan iztikas minimuma prognozes iegūtas no LM, taču ministrijas Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Marika Kupče apgalvo, ka „ministrija neaprēķina un neprognozē iztikas minimuma apmēru”. Protams, prognozēšana ir strīdīgs process un prognozētie skaitļi arī attiecībā uz pensijām var mainīties atkarībā, piemēram, no inflācijas. Tomēr šobrīd jāsecina, ka valdības vadītājs publiski paziņo prognozes, par kuru pamatojumu viņa padotie nespēj vienoties, līdz ar to publika, pretēji Ivara Godmaņa apņēmībai strādāt nemelojot, tiek maldināta.


Vecuma pensiju saņēmēju skaita īpatsvars līdz iztikas minimumam
Vecuma pensiju saņēmēji sadalījumā pēc apmēra

Video: Ministru prezidents Ivars Godmanis, atbildot uz jautājumu par valdības rīcību pēc referenduma, atzīst, ka arī pēc valdības ieplānotajiem pasākumiem pensiju palielināšanai vairākums pensionāru saņems mazāk par iztikas minimumu. I.Godmanis prognozē, ka 2010.gadā apmēram 56% pensionāru saņems pensijas virs iztikas minimuma, un pats atzīst, ka tas ir nesamērīgi maz. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 27.08.2008.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:



         Dalibnieki         


Autors: