Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 12.04.2021.
 

Aizliedz ĀM slēgt līgumu ar Riekstiņu saistītam uzņēmumam

Valsts budžets`2010 doc

17.07.2008. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
Pēc tūrisma aģentūras „Kolumbs” sūdzības izskatīšanas Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) nolēmis aizliegt Ārlietu ministrijai (ĀM) slēgt līgumu ar „Kaleva Travel”, kas uzvarēja iepirkumā par visa veida transporta biļešu rezervācijas un iegādes servisa nodrošināšanu ministrijas darbinieku komandējumiem. „Kas notiek Latvijā?” redakcija 2.jūlija rakstā jau pētīja (http://www.knl.lv/raksti/457/) šī iepirkuma norises un vērtēšanas procesa neskaidrības, turklāt uzvarētāja uzņēmuma „Kaleva Travel” valdes locekle ir ārlietu ministra Māra Riekstiņa kundze - Irēna Riekstiņa.

Pēc tūrisma aģentūras „Kolumbs” sūdzības par ĀM iepirkuma rezultātiem izskatīšanas IUB iesniegumu izskatīšanas komisija 11.jūlijā nolēma aizliegt ĀM slēgt iepirkuma līgumu ar „Kaleva Travel”. ĀM ir arī uzdots divdesmit darba dienu laikā no lēmuma saņemšanas dienas novērst iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot iepirkumā iesniegtos piedāvājumus.

Izvērtējot trīs iesniegtos piedāvājumus pirmo reizi, ĀM par labāko atzina tūrisma aģentūras „Kaleva Travel” piedāvājumu. „Kaleva Travel” (iepriekš „Via Rīga”), kura bijusī līdzīpašniece un pašreizējā valdes locekle Irēna Riekstiņa ir ārlietu ministra Māra Riekstiņa kundze, ministriju ir apkalpojusi jau daudzus gadus. Jaunā līguma apjoms tika paredzēts divi miljoni latu divu gadu laikā, taču līgums ar „Kaleva Travel” netika noslēgts, jo „Kolumbs” iesniedza sūdzību IUB, norādot, ka iepirkums veikts nekorekti un par tā uzvarētāju nav atzīts saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums.

Kurš ātrāk piegādās biļetes?

IUB uzskata, ka „Kolumba” iesniegums ir daļēji pamatots – lēmums par iepirkuma procedūras rezultātiem ir jāatceļ tāpēc, ka nav skaidrs pamatojums tam, kā ĀM vērtēja pretendentus pēc kritērija „Biļešu apstrādes un piegādes laiks”, kura īpatsvars kopējā vērtējumā ir 15%. „Kolumbs” šai kritērijā saņēma 4,99 punktus, savukārt „Kaleva Travel” saņēma maksimālos 15 punktus. ĀM, aprēķinot piešķiramo punktu skaitu, vadījās no tā, ka „Kaleva Travel” piedāvā biļešu piegādi veikt divu stundu laikā, bet „Kolumbs” to piedāvā izdarīt astoņu stundu laikā.

Taču „Kolumbs” attiecībā uz dažādu biļešu (aviobiļešu, autobusu, dzelzceļa u.c. biļešu) piegādi savā piedāvājumā ir minējis, ka piegāde tiek nodrošināta vienas stundas, nevis astoņu stundu laikā. Vienuviet gan tika ierakstīts, ka piegāde tiek nodrošināta ne vēlāk kā vienas darbdienas laikā, taču „Kolumbs” skaidro, ka šis termiņš ir uzskatāms tikai par apliecinājumu tam, ka tiek izpildīts attiecīgajā punktā ĀM izvirzītais minimālais nosacījums. IUB uzskata, ka ĀM vajadzēja konstatēt to, ka ir norādīti atšķirīgi biļešu piegādes laiki, taču no iepirkuma procedūras norises dokumentācijas neizriet, ka ĀM šo faktu „vispār būtu konstatējusi un kādu tieši tiesisku, loģisku vai praktisku apsvērumu vadīta ir pieņēmusi lēmumu, ka patiesais iesniedzēja piedāvājumā minētais dažādu biļešu piegādes laiks ir tieši viena darbdiena jeb astoņas stundas”. IUB savā lēmumā norāda, ka iepirkuma komisija atšķirīgos piegādes laikus „nevarēja nepamanīt”.

Ne visi iebildumi ņemti vērā, KNAB turpina vērtēšanu

Pirmajā piedāvājumu izvērtēšanas reizē „Kaleva Travel” ieguva 99,33 punktus savukārt „Kolumbs” ieguva 81,58 punktus, un aprēķini rāda, ka arī pēc piegādes laika izmainīšanas, pārrēķinot kopējo punktu skaitu, „Kaleva Travel” būs par pāris punktiem vairāk. „Kolumbs” savā sūdzībā gan norādīja arī uz vairākām citām lietām – piemēram, ka „Kaleva Travel” piedāvājums ir nepamatoti lēts un divi piedāvājuma kritēriji ir izstrādāti tādā veidā, lai varētu piešķirt visvairāk punktus jau iepriekš izvēlētam pretendentam –, taču IUB sūdzību citās daļās neuzskatīja par pamatotu.

Par iepirkumu interesējas arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kuram jākontrolē interešu konflikta novēršana valsts amatpersonu darbībā. KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs skaidro, ka šobrīd KNAB turpina izvērtēt, vai ir nepieciešams uzsākt pārbaudi.


Iepirkumu uzraudzības biroja iesniegumu izskatīšanas komisijas lēmums

Ārlietu ministrijas paskaidrojums Iepirkumu uzraudzības birojamKomentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra
Valsts budžets  

     Kas notiek ar valsts budžeta projektu 2008.gadam?

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: