Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 13.12.2024.
 

A.Loskutovs un KNAB pazudusī nauda: sakarības un sakritības

Korupcija, KNAB

17.06.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 80
Jautājums par to, cik drošs ir Alekseja Loskutova krēsls, ir aktuāls jau kopš pagājušā gada, kad piecus mēnešus pēc Valsts kontroles revīzijas par KNAB darbu 2006.gadā, kurā tika konstatēti ilgstoši notikuši pārkāpumi saistībā ar operatīvajai darbībai paredzēto līdzekļu izlietošanu, toreizējais valdības vadītājs Aigars Kalvītis atklāti vērsās pret A.Loskutovu kā KNAB vadītāju. 24.septembrī premjers parakstīja rezolūciju par disciplinārlietu par KNAB priekšnieka Alekseja Loskutova rīcību un viņa atstādināšanu no amata. Pret šādu juridisku risinājumu KNAB lietā iestājās ģenerālprokurors Jānis Maizītis. Taču premjers noraidīja ģenerālprokurora protestu, tādējādi saglabājot konfrontāciju ar tiesībsargiem un pamatu sodīt Loskutovu. Šobrīd – pēc deviņiem mēnešiem – Loskutova seriāls turpinās: ar ievērojami lielākām pazudušās naudas summām un bez A.Kalvīša galvenajā lomā.

17.oktobrī publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” studijā no ministru mutes izskanēja doma, ka galvenais iemesls valdības politiskajam lēmumam par ierosinājumu Saeimai atbrīvot no amata Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieku Alekseju Loskutovu ir bijis tas, ka premjers Aigars Kalvītis nespēj ar viņu sastrādāties. Bet jau nākamajā rītā (18.10.2007.) pie Saeimas, protestējot pret šo valdības lēmumu, sabiedrības, vēlētāju jeb tautas daļa demonstrēja, ka tā nespēj sastrādāties ar tās priekšstāvju apstiprināto valdību. Šis bija solis ceļā uz 3.novembra Tautas sapulci Doma laukumā, bet A.Loskutovs nenoliedzami bija kļuvis par vienu no atslēgas vārdiem tam, kādēļ ievērojama sabiedrības daļa pat drēgnā un lietainā novembra dienā bija gatava doties uz Vecrīgas centrālo laukumu un skaļi paust savu viedokli.

Vēl konkrētāk, izvērtējot pērnā rudens Lietussargu aizsākto epopeju, ar tās „svētību” nācās atkāpties arī A.Kalvīša valdībai. Savukārt A.Loskutovs saglabāja savu status quo, jo KNAB noteiktajā termiņā novērsa visus Valsts kontroles revīzijā atklātos pārkāpumus, un valdības apstiprinātā komisija, izvērtējot KNAB operatīvo līdzekļu izlietojumu no 2004. līdz 2007.gadam, 20.februārī nāca klajā ar viedokli, ka atkārtotā pārbaudē nav konstatēti pārkāpumi KNAB operatīvajai darbībai paredzēto līdzekļu izlietošanā.

Tomēr klusums pēc vētras nebija ilgs, un jau aprīlī skandāls ap KNAB un A.Loskutovu atsākās ar jaunu sparu, jo, veicot KNAB lietvedībā esošajos kriminālprocesos izņemto naudas līdzekļu pārbaudi, tika konstatēts to iztrūkums. Pēc prokuratūras veiktās pārbaudes atklājās, ka saistībā ar 11 lietām pazuduši 135 tūkstoši latu. Pats A.Loskutovs pēc konstatētā paziņoja, ka tuvākajā laikā nedomā par atkāpšanos, jo viņam esot svarīgi turpināt iesākto darbu, vadot izmeklētāju komandu.

Šobrīd A.Loskutova kā KNAB priekšnieka darbību vērtē ģenerālprokurora J.Maizīša vadīta komisija, no kuras balsojuma lielā mērā atkarīga biroja vadītāja turpmākā profesionālā biogrāfija. Un, kaut arī par komisijas darba nozīmi jau izskanējis pietiekami daudz pretrunīgu viedokļu, tai skaitā aizsardzības ministra Vineta Veldres atklāsme, ka politisks lēmums par A.Loskutova (ne)palikšanu amatā jau ir pieņemts, tomēr par šo jautājumu vismaz formāli būs jālemj valdībai, bet gala vārds pieder Saeimai.

Vai Saeima šo sesiju noslēgs ar balsojumu „par” A.Loskutova atbrīvošanu no amata? Kāda un cik tieša ir KNAB vadītāja atbildība par ievērojamās naudas summas pazušanu no biroja? Cik pamatotas ir versijas par politiskām provokācijām un sazvērestības teorijas pret A.Loskutova personu? Vai KNAB darbs pēdējo gadu laikā ievērojami mainījis korupcijas situāciju un riskus Latvijā? Kam tieši traucē A.Loskutovs, ja tiek pieļauta arī šāda versija? Vai sabiedrības atbalsts A.Loskutovam arī šobrīd sasniegtu pērnā rudens līmeni, vai tomēr vairākums piekrīt nedaudz tēlainajam viedoklim, ka „Loskutovs ir apdzēsis lietussargu ugunskurus”? Un par ko šobrīd vispār ir diskusija: par A.Loskutova neaizvietojamību vai principiem cīņā pret korupciju?

Raidījumā piedalīsies  ģenerālprokurors Jānis Maizītis, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Aleksejs Loskutovs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece korupcijas apkarošanas jautājumos Juta Strīķe, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS), aizsardzības ministrs Vinets Veldre (TP), tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (TB/LNNK), Linda Mūrniece („Jaunais laiks”), Artis Pabriks („Sabiedrība citai politikai”), Sandra Kalniete („Pilsoniskā Savienība”), Andris Bērziņš (LPP/LC), aicinājuma „Neļausim politiķiem iedragāt tiesībsargājošo sistēmu!” parakstītāja Baiba Sipeniece-Gavare un politoloģe Rasma Kārkliņa.



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: