Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 02.07.2020.
 
Otrdienas valdības sēdē visplašākās diskusijas izraisījās par Augstākās izglītības likuma projektu saistībā ar mācību valodu augstskolās. Jau vairākus gadus tapušajā likumprojektā valodas aspekts var būtiski ietekmēt izglītības procesu un kvalitāti. Pēdējos mēnešos valsts valodas kontekstā aktualizējušās arī domstarpības par valodas prasmes prasībām dažādās profesijās un soda sankcijām par valsts valodas nelietošanu. Šie projekti līdz ar kopējām valsts valodas stāvokļa tendencēm būs šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu temats.
1-20 ; 21-40 ; 41-44 ;
Marats  marats.samauskis@leoburnett.lv  10:08  |  04.06.2008.

Ir tāda Māra Ruka grāmata "Īsvēsture", kurā ir aprakstīts kā tika pieņemts Valsts valodas likums un kādas tas ir izraisījis sekas :) 

muna    12:28  |  04.06.2008.

Atkal sāk uzdarboties tūbiji! Nu nevar rimties un ar godu aiziet. Johaidī, kāpēc citās valstīs neprasa tik strikti valodas zināšanu, bet liek pie darba, lai pelna un maksā nodokļus, kuri iet valsts kasē? Mēs atkal ar savu "kaktu patriotismu" nostādam visu no kājām uz galvas. Jau esam sūd-s ar TB/LNNK, TP un LPP/LC 20 gadu laikā līdz pat matu galiņiem. Vai patiesi vēl šitos ne ekonomiski domājošos, bet lētos populistus klausīsimies arī turpmāk? Vai vēl mums nepietiek mēs-u? 

Crepe Suzette    14:10  |  04.06.2008.

Pamēģini Francijā nezināt franču valodu! Ne soli īsti nepaspersi, par darbu nerunājot. Visi tur runā franču mēlē, i arābi, i ķīnieši, i ugunsdzēsēji, i sētnieki, un tas ir kaut kas pats par sevi saprotams. 

torie    14:14  |  04.06.2008.

Nekad neesmu balsojusi par TB, bet pēdējā laikā, it sevišķi Latvijas DA, kur pierobežs pagastos var dzirdēt un redzēt tikai Baltkrievijas radio un televīziju,veikalos skan Mirska Novoje radio krievu vavodā, nākas aizdomāties, kurā valstī dzīvoju. Uzskatu, ka apkalpojošajā sfērā tomēr vismaz minimāli vajadzētu runāt latviski. 

tas nekas    15:16  |  04.06.2008.

Gan jau Domburs, demagogs būdams, vērsīs sarunu tā, ka TB izrādīsies muļķīši. 

Raitis    15:17  |  04.06.2008.

Vajadzētu uzaicināt ar Latvijas hokeja valstvienības treneri o.Znaroku. 

Ferguson Freddie    15:23  |  04.06.2008.

tagad jau uz 4 no 5 TV kanaliem skan vis krievu valodā TV5, TV3, LNT, TV7 = daudz reiz šitās vakros ir vis krievu valodā. kur mes dzivojām, krievijā vai? 

Romans  rv@latnet.lv  17:41  |  04.06.2008.

Kā bez citam valodām mūsu izglītību padarīt par eksporta preci? 

Vilnis  sleiers@inbox.lv  17:48  |  04.06.2008.

Kāpēc valdība neko nedara, lai Latvijas televīzijā beidzot beigtu popularizēt okupācijas sekas - krievu valodu!? Vajadzētu beidzot sākt izrādīt cieņu savai dzimtajai valodai, kā to dara krievi. Tad arī pret valdības kungiem sāks izturēties ar cieņu. 

krievvalodīgais    18:12  |  04.06.2008.

Kāpēc Latvijā līdz 1934.gadam nebija nekādu "valodas apliecību", kaut latviešu valoda bija valsts valoda, un Latvija tik un tā bija vienīga vieta uz pasaules, kur latviešu valoda varēja pilnvērtīgi attīstīties? 

krista    19:00  |  04.06.2008.

Latviešu valoda pēdējos gados zaudē savas pozīcijas. Jaunatne, arī tie, kas beiguši latviešu skolas, univesitātē studiju darbus un pārbaudes darbus raksta drausmīgā latviešu valodā. Tirdzniecībā strādā krievi, kas pat nemēģina vairs runāt latviešu valodā. Tas pats būvniecībā- vairs nevar atrast meistaru, kuram savu problēmu var izklāstīt latviski. Diezgan nožēlojami, ko to veicina augstākās amatpersonas un ministre Tatjana. 

laila    19:55  |  04.06.2008.

Diskusijas par šo tēmu nav īsti konstruktīvas, jo abu pušu argumentos valda tādi ekstrēmi piemēri un pārspīlējumi. Vai nu traks pūrisms un fobija no visa svešā, jo tas uzreiz nozīmē pārkrievošanos, vai arī nespēja konkurēt utt. Manuprāt, būtu daudz vairāk jārunā par to - ceru to dzirdēt diskusijā - kā sabalansēt valodas statusa nostiprināšanu ar svešvalodu mācīšanas veicināšanu. Piekrītu, ka sabiedriskajā sfērā vajadzētu nostiprināt valodas statusu: veikalos, frizētavās, taksometros utt. Bet izglītībā Latvijai IR jāveicina svešvalodu apgūšana. Valodu mācīšana lielā daļā skolu ir trakā līmenī, augstskolā tikai nedaudzi studenti izmanto pētniecībā tekstus svešvalodās... Diemžēl tiklīdz tiek runāts par svešvalodām, ieslēdzas klikšķis, ka tas nozīmē krievu val. vēl vairāk izplatīšanos, tāpēc netiek konstruktīvi diskutēts, kas notiek ar pārējām valodām. Ar pamatoto apdraudētības sajūtu krievu val. priekšā skaidrojams, manuprāt, arī šobrīdējais balsojuma rezultāts. Es pati labprāt balsotu par trešo variantu, ja tas būtu nedaudz konkretizēts (kuras jomas, kuras valodas). 

laila    20:02  |  04.06.2008.

Un vēl: laikam nav adekvāti salīdzināt Latviju ar Franciju, Angliju vai Vāciju, kas ir lielas valstis ar ietekmīgām valodām arī starptautiskajā vidē. Drīzāk jāorientējas pēc labiem mazu valstu un valodu piemēriem: piem, Nīderlande vai Dānija, kur patiešām ir iespaids, ka ikviens runā labā angļu valodā. Vai Skandināvija, kas ir mazas valodas, - augstskolas tur slavenas ar savām studiju programmām angļu valodās, kāpēc interesantas - jo pieejamas - daudziem Eiropas studentiem. Un vienlaikus: nedomāju, ka viņi jūtas apdraudēti vai kaut kā tā. Tas būtu tas, uz ko Latvijai tiekties, nevis iekapsulēties un teikt: lai ir pie mums kā Francijā, kas nevar latviski, lai nevar nemaz! Mēs neesam Francija... 

Andris    20:06  |  04.06.2008.

Nedomāju, ka būtu jāpastiprina valsts valodas mācīšana latviešu skolās. Tā ir pietiekoša. Jārunā ir pavisam par ko citu. Šobrīd gandrīz visām eksporta precēm lietošanas instrukcijas pamatā ir angļu valodā, kapēc tās netiek tulkotas valsts valodā? Var priecāties, ja ierauga trīs rindu tulkojumu latviešu valodā 10 lapu lietošanas instrukcijai. Pat TV programmās runātāji nereti lieto angļu vārdus, kāpēc netiek kontrolētas šīs lietas? Ja kādreiz bija krievu valodas kults, tad tagad klāt nākusi arī angļu valoda. Valsts valodu piesārņo arī tie, kas amatu dēļ ir kaut ko drusku iemācījušies latviski, bet lieto šo valodu ar kļūdām. 

Santa  s_santa@inbox.lv  21:19  |  04.06.2008.

Cik daudz un kam Latvijā jāmācās un jāstrādā latviski?? Gribētos šo jautājumu arī nedaudz pamainīt - Cik daudz un kam Latvijā jāstrādā krieviski???! Visvairāk tieši apkalpojošās sfēras darbinieki spiesti runāt krieviski, bet kāpēc latviešiem jācieš, ka šeit ir tik daudz krievu tautības cilvēku? Galu galā - jo vairāk mēs runāsim krieviski, jo mazāk Latvijā dzīvojošu cilvēku spēs saprasties latviešu valodā. Tas iznīdē mūsu valodu! Turklāt man gribās savā valstī runāt latviski, bet darbā pārsvarā nākas runāt krieviski... 

Mīļais    21:29  |  04.06.2008.

Jāni!Šī tēma nebūt nav aktuāla.Tu esi nācis kā glābiņš mūsu sabiedrībai,tādēļ visiem saviem spēkiem modini savus līdzcilvēkus,atver viņiem acis,liec viņiem sadzirdēt.Savos raidījumos iztirzā mūsu sabiedrībai ļoti aktuālus jautājumus.Dari tā,lai cilvēki pamostas un nākamajās vēlēšanās nobalso par godprātīgākiem mūsu Valsts pārvaldītājiem.Viss ir Tavās un citu godprātīgu žurnālistu rokās.Ja Jūs to nepaveiksiet,mūs sagaida tumša un neprognozējama tuvākā nākotne.Bet dzīvojam uz šīs zemes tikai vienreiz.Un negribas arī savu Latviju atstāt.Lūdzu,Jāni. 

students no pola    22:09  |  04.06.2008.

Vajag ierobe'zot krievu valodu augstskolaas. Piemeeram Policijas akadeemijaa 50 % neprot latvieshu valodu pietiekamaa limenii. Rezultaataa - policists, kas nespeej palidzeet latvijas iedziivotajam valodas barjeras deel! 

burunduks    22:13  |  04.06.2008.

kārtējais mēģinājums apliecināt savu patriotismu. Labāk būtu apliecinājuši savu patriotismu nepārdod valsts nākotni krievu gāzei, veicinot korupciju, tiesisko nihilismu! KUR ir problēma atļaut iegūt izglītību kādā no ES valodā ?! Krievi tak nav ES! 

Mimo    22:32  |  04.06.2008.

Druvietes kundzej un c.: Jūs balso par latviešu valodu attīstību, vai vienkārši pret krievu valodu izmantošanu? 

juris  juris@muris.lv  22:39  |  04.06.2008.

Godātais Dombura kungs! Ja jau tiešām runa ir par latviešu valodu, gribētu vērst Jūsu uzmanību uz to, ka runa nekur "neiet", jo viņai nav kājas! 1-20 ; 21-40 ; 41-44 ;
Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: