Pamatskola – līdz 6. klasei?

Kaut iepriekš un arī šobrīd valdības vadītājs Ivars Godmanis („LPP/LC”) paudis, ka skolu tīkla optimizācija skars tikai vidusskolas, izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (Zaļo un zemnieku savienība) savos izteikumos ir vēl radikālāka – laukos jāsaglabā sākumskolas, domājot izglītību līdz 7. klasei. Pedagogi gan norāda, ka šādas pārmaiņas šobrīd nav nedz iespējamas, nedz optimālas. „Sākumskolas ir jākopj un jāpaliek tur, kur tās ir,” raidījumā „Kas notiek Latvijā?” 30. janvārī klāstīja T. Koķe, paskaidrojot – „sākumskola ir no pirmās līdz sestajai klasei, bet savukārt no septītās klases, kad viņus var vest ar labu autobusu uz skolu, tur mēs domāsim par labas mācību vides izveidošanu.” Sīkāk skaidrojot, vai tas nozīmē, ka ministrija varētu piedāvāt lauku pamatskolas, kur šobrīd iespējams iegūt pamatskolas deviņu klašu izglītību, samazināt līdz sešu klašu izglītībai, ministrija ir izvairīga. „Tas nav domāts, ka pilnībā pārstrukturizē visu izglītības tīklu šādi, tā ir tikai viena no iespējām,” skaidro ministrijas pārstāve Agnese Korbe, vien apstiprinot, ka pilnībā drošs skolēns var būt par pirmajiem sešiem mācību gadiem – tos ministrija sargās. Taču par tālāko skaidras atbildes nav.

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītāja Laima Grebska uzskata, ka šādas pārmaiņas nav iespējams īstenot ātrāk kā astoņos gados. „Var jau būt, ka šis modelis ir pieļaujams, bet reālu labumu no tā neredzu,” savu personisko viedokli pauž L. Grebska. Viņa norāda, ka tādā gadījumā jāveic atbilstoša pedagogu pārkvalifikācija un sagatavošana sešu gadu ciklam. Asociācija ar ministri tikās 31.janvārī, kur T.Koķe iepazīstinājusi ar minētajiem plāniem. Pēc L. Grebskas teiktā, pret šo ierosinājumu asociācijā daudziem pedagogiem bijuši iebildumi.

Kā zināms pēc Pasaules Bankas salīdzinoši kritiskā izglītības sistēmas vērtējuma Izglītības un zinātnes ministrijai uzdots sadarbībā ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju izveidot darba grupu, lai izstrādātu priekšlikumus izglītības iestāžu tīkla attīstībai. Par tās rezultātiem valdībai jāziņo vasarā.


Video: Izglītības un zinātnes ministre T. Koķes viedoklis par skolu skaita samazināšanu (fragments no "Kas notiek Latvijā?", 30.01.2008.).