Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 01.10.2020.
 

100 dienu plāns: Godmaņa apņēmība pamazām rūk!

Ivara Godmaņa valdība doc

24.01.2008. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 4
Kaut gan valdībā apstiprinātais plāns 100 dienām ir gana plašāks par to, ko premjera kandidāts Ivars Godmanis piedāvāja pirms Ministru kabineta apstiprināšanas Saeimā pagājušā gada 20. decembrī, tagad apstiprinātajā dokumentā šis tas būtisks no pagājušā gada iecerēm ir pazudis pavisam.
Vēl decembrī I. Godmaņa neatliekamie darbi sākās ar tiesisko bloku, kurā paredzēja risināt jautājumu par personām, kurām ir apturēti deputātu mandāti (t. sk. sakarā ar apsūdzību smagos noziegumos). Tagad valdības programmā šādas apņemšanās vairs neparādās. Tāpat arī apņemšanās par valsts drošības iestāžu likuma grozījumiem, kas bija izteikta kā „valdība iesniegs Saeimā likumprojektu” pārtapusi par „analītisku ziņojumu” no Tieslietu ministrijas puses valdības vadītājam.

Izglītības nozarē pirmais uzdevums I. Godmaņa uzstādījumos bija uzdot „veikt pedagoģisko slodžu auditu izglītības iestādēs”. Šāda iniciatīva, kura acīmredzami radusies pēc iepazīšanās ar Valsts kontroles revīziju Izglītības un zinātnes ministrijā, vismaz pirmajās 100 dienās vairs nav paredzēta.

Veselības aprūpē ir jaunas apņemšanās reformēt zāļu apriti un samazināt izglītības ieguves prasības mediķiem, lai atrisinātu personāla problēmas, taču iepriekš minētās izmaiņas finansēšanā – „novirzot daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa veselības aprūpei kā individualizētas iemaksas” – vairs nav.

Eksporta veicināšanas pasākumi valdības 100 dienās vispār nav paredzēti. Sākotnēji Godmanis vēlējās kontraktēt speciālu komisiju, kas noteiktu „prioritārās tautsaimniecības nozares un ieteiktu produktu un pakalpojumu konkurētspējas veicināšanas pasākumus”, bet tagad jāsecina, ka tāda komisija netiks veidota. Līdz ar to nav atbildēts arī uz Valsts Prezidenta prasībām pagājušā gada novembrī, kur viena no tām skanēja: „Kad un pēc kādiem kritērijiem tiks definētas Latvijas tautsaimniecības prioritārās nozares?”

Tajā pašā laikā līdz 1. februārim Ekonomikas ministrijai būs jāizstrādā koncepcija par jaunu bāzes jaudu elektrostaciju. Gada laikā šis būs jau trešais dokuments par vienu un to pašu tēmu, ko sagatavos Ekonomikas ministrija – viens iegūlis Ministru kabinetā, ar otru pagājušā gada 11. decembrī EM Enerģētikas departamenta direktors Uģis Sarma iepazīstināja parlamentāriešus.

Tā vietā, lai apstiprinātu valdībā neskaitāmas reizes atlikto migrācijas koncepciju, Ekonomikas ministrijai uzdots izstrādāt informatīvo ziņojumu „par prognozēm darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma atbilstībai vidējā termiņā”.

Neatliekamajos darbos bezdarbnieku pabalsta saņemšanas termiņa samazināšana šķiet aizvietota ar uzdevumu „izveidot profesiju sarakstu, kurās turpmāk nodrošināt bezdarbnieku apmācības”. Tāpat ārpus 100 dienām palikuši solījumi izstrādāt jaunus priekšlikumus sadarbībai ar sociālajiem partneriem, bet likumprojekts par valdības rezerves fonda izveidi un  budžeta pārpalikuma ieskaitīšana tajā pirmajās 100 dienās vispār nav aktuāls.


Plāns I. Godmaņa vadītā Ministru kabineta Neatliekamajiem darbiem

Ivara Godmaņa piedāvātais valdības 100 dienu neatliekamo darbu saraksts pirms valdības apstiprināšanas


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: