Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 25.10.2021.
 

Prezidenta iniciatīvas 100 dienās – 194 vai tikai divas?

Valsts prezidents

21.12.2007. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 1
Kad valsts prezidents bija amatā nostrādājis 100 dienas, viņš solīja, ka centīsies turpmāk vairāk uzdrīkstēties. Starp padarīto tika norādīts uz gandrīz 200 iniciatīvas vēstulēm, kuras prezidents ir parakstījis 100 dienās. Tiesa gan - to sīkāka analīze liecina, ka patiesas iniciatīvas no prezidenta bijušas vien divos gadījumos – saistībā ar Edgara Gulbja lēkšanu Daugavā un Stratēģiskajai analīzes komisijai.
Kā norādīts presei izsūtītajā informācijā par Valsts prezidenta V. Zatlera 100 dienās padarīto, tad „Valsts prezidenta kanceleja nosūtījusi arī 194 Valsts prezidenta iniciatīvas vēstules, kurās Valsts prezidents lūdzis situācijas skaidrojumus un informāciju par dažādām savā redzes lokā nonākušajām aktualitātēm”. Pēc divu mēnešu lūguma prezidenta preses sekretāre Inta Lase beidzot iepazīstināja „Kas notiek Latvijā?” ar detalizētu informāciju par šīm 194 iniciatīvas vēstulēm.


Apsveikumi, pateicības, ielūgumi, līdzjūtības ....


Izrādās, ka lauvas tiesa no šīm vēstulēm ir apsveikumi cilvēkiem 100 gadu jubilejās, ārvalstīm nacionālajos svētkos, ar prezidentu ievēlēšanām, konferenču dalībniekiem. Šāda veida iniciatīvas bijušas 86. Mazliet mazāk – 48 vēstules – ir pateicības par apsveikumiem pēc ievēlēšanas amatā, bet 39 vēstules ir pateicības pēc vizītēm, pasākumiem. Tas nozīmē, ka iniciatīva pateikties un apsveikt kādu prezidentam bijušas 173 reizes. Tām klāt vēl var pieskaitīt četrus ielūgumus un piecas līdzjūtības.

Savukārt no 194 iniciatīvas vēstulēm Valsts kanceleja 12 apzīmējusi kā lietišķos rakstus, ar to domājot „paziņojumus par prombūtni utt., par vēstnieku iecelšanu amatā, atbildes korespondence ar informācijas pieprasīšanu par sūdzībām u.tml.)”. No tām septiņas vēstules ir Saeimas priekšsēdētājam par atrašanos ārpus valsts un viens rīkojums – par Valsts prezidenta kancelejas vadītāja iecelšanu amatā.


Par ko ir 4 patiesās iniciatīvas?


Būtībā tikai atlikušās četras vēstules pēc satura var uzskatīt par iniciatīvas vēstulēm. Kā norādīja Valsts prezidenta kanceleja, tās ir:
  • 1 vēstule Stratēģiskās analīzes komisijai par kritēriju izstrādāšanu Latvijas tautsaimniecības ilgtermiņa attīstības un dzīves kvalitātes uzlabošanas mērķu izvērtēšanai;
  • 1 vēstule Jūrmalas deputātam Ilmāram Ančānam, atbildot uz viņa vēstuli par situāciju Jūrmalas domē;
  • 1 vēstule tiesībsargam Romānam Apsītim par pārbaudes ierosināšanu E.Gulbja aizturēšanas lietā
  • 1 vēstule, jeb būtībā 8 vēstules zem šī numura, kas aizsāk prezidenta saraksti ar dažādām atbildīgajām institūcijām par divu privātpersonu (cilvēki vēstulēs lūguši neizpaust nedz vārdus, nedz personas datus, nedz sūdzības būtību) sūdzībām.
Izanalizējot iniciatīvas vēstuļu struktūru, apšaubāms ir jautājums, vai prezidents dienā ir parakstījis vidēji divas iniciatīvas vēstules. Drīzāk pirmo simts dienu laikā ir tikai divas vēstules, kuras iniciējis V. Zatlers – saistībā ar Edgaru Gulbi un vēstule, kas adresēta Stratēģiskās analīzes komisijai. Parējās lielākoties saistītas ar normatīvo aktu ievērošanu, dažās atbildēts uz iedzīvotāju iesniegtajām sūdzībām. Jāpiemin, ka V. Zatlers 100 dienās no iedzīvotājiem saņēmis 2316 vēstules, tai skaitā apsveikumi, fizisko un juridisko personu sūdzības, priekšlikumi un ieteikumi, apžēlošanas lūgumi un ierosinājumi par valsts apbalvojumu piešķiršanu


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: