Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 20.10.2021.
 

Reāls ietaupījums vai formālas pārbīdes?

Inflācija doc

18.12.2007. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi informatīvo ziņojumu par ilgstoši vakanto amatu likvidēšanu, kurā no 1104 ilgstoši vakantiem amatiem kopā ar finansējumu piedāvā likvidēt tikai 19, ietaupot 130 tūkstošus latu. Gandrīz 70% no vakancēm tiks likvidētas „uz papīra”, tām atvēlēto finansējumu un darba pienākumus pārdalot starp citiem valsts pārvaldes iestāžu darbiniekiem.

Valsts tiešās pārvaldes iestāžu tukšo štata vietu samazināšana īpašā uzmanības lokā nonāca 2008.gada valsts budžeta veidošanas kontekstā. Jautājums ir būtisks tādēļ, ka līdzekļus, kas iegūti no neizmaksātā atalgojuma, pēc tam iespējams sadalīt esošajiem darbiniekiem prēmijās, kā iepriekš ir norādījusi Valsts kontroliere Inguna Sudraba.

Vakanču meklēšanas līkloči

Līdz budžeta pieņemšanai gan vajadzīgie lēmumi nebija gatavi, līdz ar to 2008.gada budžetā joprojām saglabājies finansējums tukšajām štata vietām. Demisionējušais premjers Aigars Kalvītis septembra beigās finanšu ministram Oskaram Spurdziņam un Valsts civildienesta pārvaldes priekšniekam Mārim Skudram līdz 1.novembrim uzdeva sagatavot saskaņotus priekšlikumus par vakanto ierēdņu un darbinieku štata vietu likvidāciju konkrētās iestādēs (raksts).

FM iesniegto „Informatīvo ziņojumu par valsts tiešās pārvaldes iestāžu vakanto ierēdņu un darbinieku amatu vietu likvidēšanu” valdība skatīja 30.oktobrī. Sagatavojot ziņojumu, tika atlasītas iestādes, kurās vakanto amatu skaits bija lielāks par 5% no kopējā amatu skaita, tāpat iekļauti tika vienīgi tie amati, kas bija kļuvuši vakanti pirms 2006.gada 31.decembra. Rezultātā bija aprēķināts, ka valsts tiešās pārvaldes iestādēs ir 596 ilgstoši vakantie amati, kuru likvidēšanas gadījumā ieekonomētais finansējums būtu 3 miljoni latu. Vakantie amati vēl netika likvidēti – tā vietā valdība uzdeva FM līdz 15.decembrim kopīgi ar nozaru ministrijām vienoties par ilgstoši vakanto amatu turpmākas saglabāšanas nepieciešamību vai likvidēšanu ministrijās un to padotības iestādēs.

Lielākais samazinājums Valsts policijā

„Kas notiek Latvijā?” redakcija ir iepazinusies ar informatīvo ziņojumu, ko FM 14.decembrī nosūtīja Valsts kancelejai. Tā kā jaunais uzdevums paredzēja par ilgstoši vakantiem uzskatīt tos amatus, kas kļuvuši vakanti pirms 2007.gada 1.maija, ne vairs 2006.gada 31.decembra, kopējais vakanto amatu skaits ir palielinājies. FM ziņojumā informē, ka kopumā notika 14 sanāksmes, kurās tika runāts par 48 iestāžu 1104 ilgstoši vakantajiem amatiem. Tāpat skaits ir lielāks tāpēc, ka Iekšlietu ministrija, kuras sistēmā iepriekš bija norādītas 364 vakances, 3.decembrī noslēdza vienošanos ar FM, kurā apņemas samazināt ne mazāk kā 577 amata vietas (no tām 401 Valsts policijā), veicot optimizāciju un rezultātā radušos valsts budžeta līdzekļus izlietojot atalgojuma paaugstināšanai.

Līdzīgi FM piedāvā rīkoties arī ar citiem vakantajiem amatiem – 743 amati jeb 67% no vakancēm tiks likvidētas, nesamazinot iestādēm finansējumu, kas kopā ir 2,6 miljoni latu. Plāns attiecībā uz šīm vakancēm ir šāds: „Tiek veikta struktūrvienību optimizācija, pārdalot funkcijas un papildinot amatu aprakstus darbiniekiem, kuri pilda vakantā amata pienākumus papildu tiešajiem amata pienākumiem, kā arī attiecīgi paaugstinot šo darbinieku atalgojumu, izmantojot vakantajam amatam paredzēto finansējumu.” 343 amatu vietas FM piedāvā saglabāt, protams, nesamazinot finansējumu, kas šai sadaļai ir 1,7 miljoni latu. Un tikai 19 amatus plānots likvidēt kopā ar visu finansējumu – 130 tūkstošiem latu. Tos plānots atņemt dotācijai no vispārējiem ieņēmumiem, sagatavojot priekšlikumus grozījumiem likumā „Par valsts budžetu 2008.gadam”.

No šiem 19 amatiem „lauvas tiesa”, proti, 12 amati atrodas pašas FM sistēmā – tā, piemēram, Valsts kasei būs jāšķiras no četriem amatiem, bet Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai no sešiem. Taču šo laiku ir raksturojusi gan augstā inflācija, gan valdības centieni beidzot izveidot budžetu ar pārpalikumu, tikko spējot pildīt arodbiedrībām dotos solījumus, un arī ierobežot algu pieaugumu valsts sektorā strādājošajiem. Šis ir fons aprēķiniem, ka tiek piedāvāts atņemt finansējumu 1,7% no ilgstoši vakantajiem amatiem un tādējādi gūt ietaupījumu 2,9% apmērā no tiem 4,4 miljoniem latu, kas atbrīvotos, ja tiktu samazināts finansējums par visām tukšajām štata vietām.


Informatīvais ziņojums par Finanšu ministrijas un valsts tiešās pārvaldes iestāžu vienošanās rezultātu saistībā ar ilgstoši vakanto amatu turpmākas saglabāšanas nepieciešamību vai likvidēšanu

Kopsavilkums pa ministriju sistēmām plānotajai rīcībai ar ilgstoši vakantajiem amatiem

Ministriju un to padotības iestāžu plānotā rīcība ar ilgstoši vakantajiem amatiem

Informatīvais ziņojums par valsts tiešās pārvaldes iestāžu vakanto ierēdņu un darbinieku amatu vietu likvidēšanu (30.10.2007)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: