Vēlēt atklāti – vēl kontrolējamāka „balsošanas mašīna”?

Viens no jautājumiem, kas šobrīd atrodas Saeimā skatāmo lokā, ir saistīts ar to, vai un kādas amatpersonas arī turpmāk ļaut deputātiem ievēlēt aizklātā balsojumā. Daļa Saeimā ievēlēto politisko spēku pārstāvju 15.jūnija publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” sacentās lielākas atklātības solīšanā, kamēr citi pauda bažas par to, ka aizklāto balsojumu likvidēšana tikai spēcinās „balsošanas mašīnu”, un turpināja „domu gaitu” līdz priekšlikumam par atklātām Saeimas vēlēšanām. Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis skaidroja, ka ZZS atbalsta „Vienotības” iniciatīvu par daļas amatpersonu atklātu ievēlēšanu, bet iet vēl tālāk – lai „noņemtu jebkuru spekulāciju”, aicina atklāti vēlēt pilnīgi visus. Pēc norādes uz juristu bažām A.Brigmanis atsacīja, ka „nevar to jautājumu atstāt kaut kādu pusatvērtu”. „Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis arī piekrita viedoklim, ka atklāti ievēlamo personu loks varētu būt plašāks nekā pašu iesniegtajā priekšlikumā.

„Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Saeimas frakcijas deputāts Imants Parādnieks ne tikai atbalstīja šo iniciatīvu, bet rosināja arī pieņemt normu, ka Saeimā ir tikai balsojumi „par” un „pret”, bet nav balsojuma „atturas”.

Taču „Par Labu Latviju” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Zalāns kritizēja ZZS taktiku, ka „ugunsgrēks jādzēš ar lielāku ugunsgrēku”. Viņš pauda viedokli, ka tad, ja balsošana par amatpersonām būs atklāta, „balsošanas mašīna” būs „perfekti kontrolējama”. „Saskaņas centra” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins savukārt apgalvoja, ka „Vienotības” projekts ir „ļoti labs”, ZZS likumprojekts „vēl labāks”, līdz ar to SC tos atbalstīs. V.Agešins turpināja domu gaitu līdz idejai par „atklātajām Saeimas vēlēšanām”. Praksē gan Saeima nākamajā dienā ZZS priekšlikumu noraidīja, bet „Vienotības” – nodeva komisijām.

Video: Augusts Brigmanis, Dzintars Zaķis, Edgars Zalāns, Imants Parādnieks un Valērijs Agešins par aizklātiem un atklātiem Saeimas balsojumiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 15.06.2011.)