100 kWh un energopolitika valstij, „Latvenergo” un cilvēkiem

„Latvenergo” plānotais tarifu pieaugums, tarifu regulējums, Latvijas valsts energokompānijas un visas valsts enerģētikas stratēģija – tā ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debašu tematika.

„Latvenergo” tarifu projekta loģiku, pamatotību un lietderību apšauba dažādos līmeņos – sabiedriskie aktīvisti, veicot interneta aptaujas un vācot parakstus, pašvaldības un uzņēmēji, tiekoties ar amatpersonām. Pieteiktais straujais tarifu pieaugums, kas sekoja pavisam neilgi pēc pievienotās vērtības nodokļa palielinājuma elektroenerģijai, gluži loģiski ir satraucis un satriecis neskaitāmus iedzīvotājus un uzņēmējus.
Īpašu uzmanību izpelnījies mēģinājums tarifu pieaugumu veidot progresīvu jeb sociāli draudzīgu, neceļot tarifu pirmo 100 kilovatstundu patēriņam mēnesī. Arī par šo gluži loģiska pretreakcija – kontekstā gan ar daudzu mājsaimniecību patēriņu, gan neatbilstību principam – ja pērc vairāk, maksā mazāk, gan domājot par „Latvenergo” un valsts mērķiem un pienākumiem, gan attiecībā uz sociālajiem un komerciālajiem mērķiem saistībā gan ar valsts uzņēmuma peļņu, gan uzņēmumu un iedzīvotāju patēriņu un maksātspēju.
Vienlaikus, līdzās šai tarifu diferencēšanai, ne mazāk būtisks ir jautājums kopumā par šo tarifu pieauguma pamatojumu – saistībā gan ar ražošanas un tīklu izmaksām, gan atjaunojamo energoresursu obligāto iepirkumu. Un, protams, saistībā ar abiem aspektiem, jautājums ir par šo tarifu regulēšanas principiem.

Vienlaikus, nesaraujamā saistībā ar „Latvenergo” tarifiem, aktualizējies jautājums par kopējo enerģētikas nozares stratēģiju Latvijā. Pagājušajā nedēļā šajā sakarībā skarbu kritiku ekonomikas ministram veltīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Otrdien valdības sēdē ar dažādiem rezultātiem tika izskatīti vairāki projekti – gan par atjaunojamiem energoresursiem, gan elektroenerģijas tirgu. Kontekstā ar neskaidrību par atomelektrostaciju projektiem kaimiņvalstīs un Latvijas nostāju pret tiem, mazliet pieklusušajiem jaunu spēkstaciju projektiem, kā arī Latvijas eiropeisko apņemšanos sasniegt lielāku atjaunojamo resursu īpatsvaru kopējā enerģētikas bilancē, kas ir risks turpmākam elektrības tarifu kāpumam, atkal aktualizējas kopējais jautājums – kāda un uz ko virzīta, ko veicinoša vai ko bremzējoša ir Latvijas enerģētikas politika vai kādai tai jābūt?

Raidījumā piedalīties aicināti: ekonomikas ministrs, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, „Latvenergo”, Pašvaldību savienības un nevalstiskā sektora pārstāvji.
Raidījuma sākums plkst.21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem - knl@knl.lv