Pozīcijas daba vai bailes: kāpēc ignorē citu priekšlikumus?

Ceturtdien Saeima plāno jau galīgajā lasījumā apstiprināt virkni no 2011.gada valsts budžeta paketes likumprojektiem, arī pārējos paredzēts pieņemt tuvākajā laikā. 15.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” opozīcijas pārstāvji un valdības partneri gan kritizēja procesu, kurā budžets tiek virzīts, un pārmeta pozīcijai, ka tā neņem vērā alternatīvus priekšlikumus – pat tādus, kas nepalielina deficītu. Pozīcijas pārstāvjiem nācās kritiku daļēji pieņemt, bet viņi raisīja jautājumus par to, cik nostāja ir loģiska un argumentēta. Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis atklāja savu sajūtu, ka dominē viedoklis, ka vajadzētu pieņemt budžetu gandrīz par katru cenu. Viņš kā visneargumentētākos pozīcijas soļus nosauca samazināto PVN likmju paturēšanu un „atļaušanu” konkrētiem sektoriem būt neefektīviem. Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle pauda sajūtu, ka pārāka par ikvienu ekonomiski loģisku priekšlikumu ir politiskā vienošanās, cita starpā apgalvojot, ka „neviena civilizēta Eiropas Savienības valsts” bez diskusijām ar sociālajiem partneriem nepieņem izmaiņas, kas attiecas uz darbaspēku. „Par Labu Latviju!” valdes loceklis Mārtiņš Zemītis procesu salīdzināja ar labi ieeļļotu balsošanas mašīnu, bez tam viņš norādīja uz Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputātu nekonsekvenci, vispirms iesniedzot konkrētu priekšlikumu un pēc tam pašiem to neatbalstot. Gan viņam, gan „Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Saeimas frakcijas priekšsēdētājam Eināram Cilinskim bija konkrēti piemēri par izmaiņām, kuras neradītu negatīvu fiskālo ietekmi, bet tomēr netika atbalstītas.

Taču pozīcijas pārstāvji debatēs konkrēto priekšlikumu ignorēšanu, par ko saņēma kritiku, tā arī neargumentēja. „Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece, reizē arī Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Viņķele gan atzina, ka daļa no kritikas ir pamatota. Pozīcijas uzvedību viņa skaidroja vien ar to, ka, „mainoties vietām, tā daba jau tik ātri nemainās”. „Saskaņas centra” deputāts Igors Pimenovs gan šo uzvedību pamatoja ar pozīcijas bailēm. Savukārt ZZS pārstāvis, Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Staķis priekšlikumu ignorēšanas pamatojuma vietā uzsvēra, ka budžetā nav samazināti ne pabalsti, ne pensijas.

A.Staķis ne vien nepamatoja, kāpēc ZZS deputāti komisijā neatbalstīja paši savu priekšlikumu, bet arī radīja papildus jautājumus par to, ko īsti apvienība grib un dara. Viņš, no vienas puses, apgalvoja, ka tas, ka deputāts iesniedz priekšlikumus, ir „tikai apsveicami”, jo viņš izrāda iniciatīvu. Taču, no otras puses, atzina, ka iemesls tam, ka trīs deputāti iesnieguši ar apvienību un koalīcijas partneri nesaskaņotus priekšlikumus, varētu būt neliela savstarpēja „komunikācijas problēma”, tādējādi radot iespaidu, ka arī sliktas komunikācijas rezultātā iesniegti priekšlikumi ir apsveicami.

Video: Roberts Ķīlis, Elīna Egle, Mārtiņš Zemītis, Einārs Cilinskis, Ilze Viņķele, Igors Pimenovs un Andrejs Staķis par to, kā un kāpēc pozīcija (ne)ņēma vērā citu sagatavotos priekšlikumus 2011.gada budžetam. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 15.12.2010.)