Plāns B: ko valdība darīs, ja aizdevēji budžetu neakceptēs?

Saeima jau sākusi skatīt 2011.gada valsts budžeta likumprojektu paketi, bet vēl nav zināms, vai koalīcijas iecerētos konsolidācijas pasākumus akceptēs arī Latvijas starptautiskie aizdevēji, kam ir iebildes pret pasākumiem 74 miljonu latu apmērā. 8.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” attiecībā uz aizdevējiem iezīmējās vairākas pretrunas. Viena – atšķirīgais vērtējums tam, vai aizdevēji rada problēmas vai palīdz. Bet otra – lai gan koalīcijas politiķis atzīst, ka ieteikumi ir „ļoti vērā ņemami”, tomēr grib aizdevējus pārliecināt no tiem atteikties, pie tam paralēli negatavojot plānu B. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns izteica viedokli, ka problēma, kāpēc valdībai ir tik grūts process ar sociālajiem partneriem, ir tā, ka „valdība visu laiku skatās sev pār plecu, ko tad viņi sarunās, nesarunās ar kreditoriem”. E.Baldzēns kritizēja aizdevēju izpratni par Latvijas tautsaimniecību. Latvijas Darba devēju konfederācijas padomes loceklis Jānis Naglis savukārt, tieši pretēji, norādīja, ka aizdevējus nevajag „pataisīt par biedu” un viņu rekomendācijas ir vērā ņemamas.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs no „Vienotības”, runājot par aizdevēju pagaidām neapstiprinātajiem 74 miljoniem latu, pauda cerību, ka sarunas valdībai „būs veiksmīgas”. Taču viņš pats vēlāk atzina, ka praktiski visi ieteikumi ir „ļoti vērā ņemami”. J.Reirs arī apstiprināja premjera iepriekš pausto plānu – ja aizdevēju iebildumi saglabāsies, politiķi pieņems neakceptētu budžetu un sarunas ar aizdevējiem turpinās janvārī, pēc tam jau gatavojot budžeta grozījumus. Bet izrādījās, ka tas arī ir vienīgais „plāns B” šādam scenārijam un valdībai nav skaidrības par alternatīviem, kvalitatīviem konsolidācijas pasākumiem, ko šādos budžeta grozījumos varētu virzīt. Tas rada bažas, vai jau kuro reizi nekāpjam uz tā paša grābekļa, atkal riskējot ar sasteigtiem, neizsvērtiem lēmumiem un to radītajām sekām.

Video: Jānis Reirs, Egils Baldzēns un Jānis Naglis par starptautisko aizdevēju „biedu”, vērā ņemamajiem priekšlikumiem un plānu B. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 08.12.2010.)