100 miljoni: kādu pasākumu ilgtspējai nepiekrīt aizdevēji?

Valdība šobrīd ir pieņēmusi virkni likumprojektu, kas saistīti ar 2011.gada budžetu, cerot visu budžeta paketi tuvākajā laikā virzīt uz Saeimu. Taču pret izvēlētajiem konsolidācijas pasākumiem iebilst ne tikai vietējie eksperti un organizācijas – kā atklājās 1.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?”, pret apjomīgu konsolidācijas daļu ilgtspējas trūkuma dēļ šobrīd iebilst arī starptautiskie aizdevēji, kas var nozīmēt nepieciešamību plānus pārskatīt.

Finanšu ministrs Andris Vilks („Vienotība”) sacīja, ka aizdevēji ir akceptējuši 70% pasākumu, un minēja daļu diskusiju objektu – auto nodokli, minimālo algu, dividendes no valsts uzņēmumiem –, skaidrojot aizdevēju iebilžu būtību un savu pozīciju. A.Vilks apgalvoja, ka izdevumu daļā akcepts ir par visām pozīcijām, bet par pensiju 2.līmeni ir jautājums. Kad raidījuma vadītājs vaicāja, vai zem jautājuma zīmes ir 100 miljoni latu, finanšu ministrs to neapstrīdēja, bet izteica domas, ka summa beigās būs mazāka un runāt varētu par 20, 30 miljoniem latu – ja neskaita pensiju 2.līmeni.

A.Vilks atklāja, ka aizdevēju galvenais kritērijs ir – cik pasākums ir ilgtermiņā ilgtspējīgs. Bet ministrs apgalvoja, ka aizdevēji, ja grib ilgtspējīgu attīstību, „jebkurā gadījumā skatītos kāri uz sociālo budžetu, tā godīgi, ko mēs nepieļaujam”. Tas varētu nozīmēt, ka situācijā, ja aizdevēju akcepts par vairumu no strīdus pasākumiem netiek panākts, Latvijas iedzīvotājus varētu gaidīt tieši sociālā budžeta samazinājumi, ja valdība nespēs atrast citus ilgtspējīgus konsolidācijas variantus. Zīmīgi, ka tam, ka ne visi iecerētie pasākumi ir ilgtspējīgi, piekrita finanšu ministra kolēģis valdībā – satiksmes ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība). Viņš gan izteica cerību, ka sarunu grupa ar aizdevējiem panāks vienošanos.

Video: Andris Vilks un Uldis Augulis par budžeta konsolidācijas pasākumu ilgtspēju un aizdevēju iebildēm. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 01.12.2010.)

MK akceptētais 2011. gada budžeta konsolidācijas saraksts