Valdības ātra apstiprināšana vai gaidīšana – kas ir loģiski?

Politiķi ir apliecinājuši, ka iespējamās valdības deklarācijā skaidrības par 2011.gada budžeta jautājumiem nebūs, un šobrīd sabiedrība nezina arī abu apvienību vienošanās citās jomās, jo deklarācija nav pabeigta un publiska. Tādēļ 27.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” tika izvirzīts jautājums par scenāriju, kurā valdība nākamnedēļ netiek virzīta apstiprināšanai, bet rodas tad, kad tai ir atbildes par nodokļu politiku un izdevumu samazināšanu. Lai gan Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Roberts Ķīlis un Latvijas Universitātes asociētais profesors Juris Rozenvalds šādu scenāriju atbalstīja, politiķi to nedarīja.

Kārlis Šadurskis („Vienotība”) izteica domas, ka šādai versijai Latvijas sabiedrībā nebūtu ļoti daudz atbalstītāju, bet Raimonds Vējonis (Zaļo un Zemnieku savienība) definēja, ka virzīšanās ātrums atkarīgs no iespējamā premjera amata kandidāta Valda Dombrovska.

Taču steiga ar valdības apstiprināšanu radītu problēmas laika ziņā – gan jaunajiem ministru amata kandidātiem, kuriem nebūtu gana laika izvērtēt valdības deklarācijas projektu, gan sabiedrībai, kurai nebūtu pienācīgas iespējas novērtēt ne valdības personālijas, ne plānus. Aleksejs Loskutovs („Vienotība”) sacīja, ka līdz pirmdienas vakaram jābūt gatavam deklarācijas pēdējam melnrakstam un premjers arī tiks skaidrībā par ministru personālijām. Tas nozīmētu, ka deklarācija un kandidātu sastāvs līdz akceptēšanas brīdim ir publisks tikai stundas. R.Vējonis iebilda – tam esot jābūt iepriekš zināmam. Taču pašas apvienības valdes sēde attiecībā uz ministru kandidātiem ir paredzēta tikai pirmdien – lai gan pirmdien premjera kandidātam jau ir jādodas ar deklarāciju pie Valsts prezidenta, no kā var secināt, ka ministru kandidātiem īsti nebūs laika ar deklarāciju strādāt. R.Vējonis turklāt vēl solīja, ka tiks veiktas diskusijas ar nozares pārstāvjiem.

J.Rozenvalds pauda viedokli, ka nesteigties būtu „loģiski, saprātīgi pašreizējā situācijā”, jo ne visai tic, ka trīs dienu laikā taps skaidrība. Arī R.Ķīļa vērtējumā uz 2.novembri pietiktu ar premjera kandidātu, iespējamo koalīciju un kaut kādām pamata ideoloģiskām nostādnēm, deklarācijai un ministriem sekojot vēlāk.

Video: Roberts Ķīlis, Juris Rozenvalds, Kārlis Šadurskis, Raimonds Vējonis, Aleksejs Loskutovs un Viesturs Silenieks par valdības apstiprināšanas ātrumu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 27.10.10.)