Ja nevienosies, rīcības nebūs – vai labs plāns budžetam?

Politiķi no potenciālo koalīciju veidojošajiem politiskajiem spēkiem publiski uzsvēruši, cik strauji šobrīd notiek darbs pie valdības deklarācijas sagatavošanas. Arī 27.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” Artis Kampars („Vienotība”) uzsvēra, ka tā ir „pēdējā pieslīpēšanas stadijā” un nākamnedēļ būs gatava. Taču studijā sniegtās atbildes par deklarācijas saturu, piedāvātie risinājumi kompromisu atrašanai un scenāriji nevienošanās gadījumam liek izvirzīt jautājumu, cik liela jēga no deklarācijas gaidāma. Debatēs politiķi nepiedāvāja pārliecinošu modeli tam, kā abiem partneriem vienoties par strīdīgiem jautājumiem. Piemēram, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ir pret atomenerģiju, bet savienības pārstāvis Viesturs Silenieks, aicinājis nerādīt „vāji informētiem cilvēkiem nepabeigtu mākslu”, apgalvoja, ka apvienību diskusijas beigās būs secinājums, ka „šo tēmu nekustinām, neskatām”, vai arī iekšēji tiks panākts risinājums. Kārlis Šadurskis („Vienotība”) līdzīgi atbildēja par nodokļu progresivitāti, par ko atšķirīgi viedokļi ir arī pašā „Vienotībā”, proti, ja visi nevienosies par progresivitāti, „tad tās nebūs”. Cits „Vienotības” pārstāvis Aleksejs Loskutovs savukārt apgalvoja – ja divi politiskie spēki ir principiāli vienojušies kopā veidot valdību, „tas nozīmē, ka kompromiss tiks panākts”, neminot, kur tam ir garantija. Latvijas Universitātes asociētais profesors Juris Rozenvalds savukārt pauda šaubas par to, ka tad, kad ir pagājušas četras nedēļas, „pa četrām dienām taps brīnišķa deklarācija”.

Tikpat lielas problēmas iezīmēja arī saruna par to, kā deklarācijā (ne)parādīsies 2011.gada budžeta plāni. Raimonds Vējonis (ZZS) apliecināja, ka deklarācijā attiecībā uz budžetu konkrēti cipari, samazinājumi un nodokļu palielinājumi neparādīsies, kas izsauca asinsspiediena celšanos Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētajam profesoram Robertam Ķīlim. K.Šadurskis vēlreiz apstiprināja – ja nevarēs „panākt vienošanos par rīcību, tad šīs rīcības nebūs”, kas rada loģisku jautājumu par to, kā tad abas apvienības veiks budžeta konsolidāciju, ja par pasākumiem vienoties nevarēs. K.Šadurskis pauda vien cerību, ka „samazinājums būs gudrāks par lineāro”.

Video: Artis Kampars, Kārlis Šadurskis, Viesturs Silenieks, Juris Rozenvalds, Aleksejs Loskutovs, Raimonds Vējonis un Roberts Ķīlis par valdības deklarāciju un to, kas notiks, ja abi politiskie spēki nevarēs vienoties. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 27.10.10.)