Valdība – starp SC un VL, vēsturi, valodu un budžetu

Tikai nepilnas nedēļas laikā valdošās koalīcijas veidošanas procesā apmests pamatīgs kūlenis – Valda Dombrovska priekšlikums par četru politisko spēku veidotu koalīciju bija spēkā tikai dažas dienas, nu atgriežoties pie jautājuma par divu vai trīs partneru sadarbību. Vienlaikus sociālekonomisko jautājumu aktualitāti bija un vēl arvien lielā mērā ir aizēnojuši etniskie, valodas un tamlīdzīgi jautājumi. „Kas notiek Latvijā?” debates šovakar par pēdējo dienu pagātni un tuvāko nākotni – koalīcijas un arī valdības deklarācijas izveidē. Jebkurā gadījumā piedāvājums „Saskaņas centram” piedalīties koalīcijā un valdības veidošanā jau ir iegājis vēsturē – pēdējās divdesmitgades laikā pirmoreiz šāds piedāvājums izteikts tā dēvētājiem krievvalodīgo elektorātu pārstāvošajiem politiķiem. Taču nav viennozīmīgas atbildes par to, kas tieši nofiksējams vēsturē par šī piedāvājuma neīstenošanās iemesliem, un vai nepaliks dažādas interpretācijas par to, kurš kuram ko prasījis un atbildējis. Premjera amata kandidāts atsaucas uz saskaņiešu priekšsēža interviju par sarunām no „baltas lapas”, saskaņieši savukārt savā paziņojumā interpretē notikušo kā nepieņemamu papildus nosacījumu izvirzīšanu jau pēc ceturtdienas vakarā izteiktā Dombrovska priekšlikuma, aicinot uz rīcību ceturtdienas „priekšlikuma garā”.
Kamēr ZZS bez atrunām akceptēja arī Dombrovska iniciatīvu par lielo koalīciju, „Visu Latvijai!” – TB/LNNK izvirzīja priekšlikumus par papildinājumiem. Situācijā, kad četru partneru koalīcijas versija vairs netiek uzturēta, aktuāls un atklāts ir jautājums par to, vai un kāda, un kāpēc koalīcijas vienošanās sastāvdaļa būs pagājušās nedēļas projektā iekļautās „ideoloģiskās tolerances pamatnostādnes”, paredzot necilāt vairākus valodas, mazākumtautību un tamlīdzīgus jautājumus.

Aktualizējoties dilemmām saistībā ar „Saskaņas centra” un „Visu Latvijai!” dalību varā, vēstures un valodas jautājumi pēdējās nedēļas laikā krietni dominē pār valsts budžeta, sociālajiem un ekonomikas jautājumiem krīzes pārvarēšanas kontekstā. Šai sakarībā tikpat aktuāls attiecībā uz valdības deklarācijas saturu, neatkarīgi no koalīciju veidojošo partiju skaita, ir jautājums par to, vai tajā ir sagaidāma skaidrība par izmaiņām nodokļu un nozaru budžeta izdevumu sadaļās, kas nesaraujami saistās ar politiku un prioritāšu maiņu dažādās nozarēs. Pagaidām nav nekā vairāk kā budžeta deficīta kontrolskaitļi. Taču laiks iet, un, starp citu, jau pēc divām dienām ir datums, ko Dombrovskis sākotnēji noteica kā termiņu valdības deklarācijas izstrādei. Pagaidām nav skaidrības, vai valdības deklarācijā vispār būs skaidras atbildes par valsts sociālekonomisko politiku nākamajā gadā, un, ja būs, vai šīs atbildes būs līdz 10.Saeimas sanākšanai 2.novembrī.
Divas organizācijas – Darba devēju konfederācija un Tirdzniecības un rūpniecības kamera šonedēļ nāca klajā ar plaši izvērstiem priekšlikumiem valdības deklarācijas saturam. Skaidra zīme politiķiem par nepieciešamību sabalansēt nacionālo un ekonomisko jautājumu akcentus koalīcijas un valdības veidošanā, un nodemonstrēt, ciktāl pirms vēlēšanām solītā sabiedrības uzklausīšana un vērāņemšana tiks īstenota. Aci pret aci tas tiks pārbaudīts jau šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debatēs.

Raidījuma sākums plkst.21.20, LTV 1.kanālā.
Raidījumā piedalīsies:
Valdis Dombrovskis, politisko partiju apvienība „Vienotība”
Andrejs Klementjevs, politisko organizāciju apvienība „Saskaņas centrs”
Augusts Brigmanis, Zaļo un Zemnieku savienība
Gaidis Bērziņš, nacionālā apvienība „Visu Latvijai!" - „Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK
Elīna Egle, Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore
Žanete Jaunzeme – Grende, Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja

Elektroniskais pasts skatītāju jautājumiem - knl@knl.lv