Konsenss valdības deklarācijai – nav problēmu vai tomēr ir?

Lai gan pilnas skaidrības par to, kuras partijas 10. Saeimā kādā statusā sadarbosies, vēl nav, tiks sākts darbs pie nākamās valdības deklarācijas. Taču arī starp trim esošās koalīcijas politiskajiem spēkiem ir gana daudz atšķirību virknē politikas jomu, un ļoti būtisku iezīmē arī Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un „Saskaņas centra” (SC) izvirzīto premjera amata kandidātu saruna par iespējami lielāku budžeta deficītu, kamēr vēlēšanu uzvarētāji uzstāj uz deficīta mazināšanu. Taču 6.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” politiķi potenciālas problēmas neatzina, turklāt vēl teicās nezinām par savstarpējām pretrunām. Uldis Augulis (ZZS) sacīja, ka nezina, ko minētie kungi ir runājuši, bet „mums ir demokrātija, un katrs var doties un runāties, ar ko viņš vēlas”. Nils Ušakovs (SC) savukārt apstiprināja, ka tikšanās bijusi, kas ir „pilnīgi normāla rīcība”. Viņš pavēstīja, ka sagaida no Valda Dombrovska („Vienotība”) piedāvājumu budžeta deficīta apjomam. Par konkrēto jautājumu V.Dombrovskis izteica šaubas, vai varēs ar aizdevējiem sarunāt, ka nākamgad deficīts būs 10%, kā saka SC, vai ka varēsim neatdot parādu, kā saka ZZS. Tomēr skaidrs, ka aizdevuma nosacījumi ir viens no jautājumiem, kur konsensa nav ne tikai starp esošo koalīciju un SC, bet arī starp trim koalīcijas apvienībām.

Taču, kad raidījuma vadītājs uzskaitīja jomas, kur nav partiju vienprātības, V.Dombrovskis nevarēja pateikt, kā tās risinās – viņš vien uzsvēra, ka par valdības deklarāciju vēl nav bijis neviens sarunu raunds. Arī Einārs Cilinskis („Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) apgalvoja, ka pirmajā nedēļā pēc vēlēšanām „vēl pat nav domstarpības fiksētas”. Šādas atbildes gan raisa jautājumus, jo apvienības līdz šim ir strādājušas kopā un priekšvēlēšanu laikā gana plaši un publiski paudušas savas pozīcijas. Arī U.Augulis pauda pārliecību, ka konsensu panāks par visiem jautājumiem, veidojot valdības deklarāciju, un viņš nesaskatīja problēmas vienoties, tai skaitā par dažādi vērtēto ieceri samazināt iemaksu likmi pensiju 2.līmenī.

Māris Riekstiņš („Par Labu Latviju!”) pauda viedokli, ka rakstīt deklarāciju atrauti no budžeta izstrādes nav iespējams, bet lielākā viedokļu atšķirība bija starp E.Cilinski un N.Ušakovu. Pirmais bija izbrīnīts par ieņemto ļoti ērto pozīciju – „lai viņiem uz paplātes pasniedz sagatavotu priekšlikumu, un tad nu viņi būs tie vērtētāji”. Bet N.Ušakovs paziņoja, ka ne politikā, ne sportā nav divu pirmo vietu un pirmā vieta vēlēšanās ir Dombrovskim, tāpēc „lai viņš uzņemas atbildību”.

Video: Uldis Augulis, Nils Ušakovs, Valdis Dombrovskis, Einārs Cilinskis un Māris Riekstiņš par konsensa atrašanu valdības deklarācijas tapšanai. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 06.10.2010.)