Kā mums, vēlētājiem, kļūt mazāk izdevīgiem partijām?

Sabiedrības pārstāvji 25.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” gana daudz kritizēja politisko piedāvājumu un tā trūkumus, taču neaizmirsa arī paši par savu un citu vēlētāju atbildību un pienākumiem. Dalībnieki uzsvēra gan sabiedrisko organizāciju, gan citu padomdevēju nozīmi izskaidrošanā un spiediena radīšanā politiķiem, taču vislielāko akcentu piešķīra katra individuālā cilvēka rīcībai. Labdarības portāla „ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta izteica viedokli, ka vēlētājiem ir grūti saprast, vai politiķu piedāvātais konkrētais risinājums ko maina, un debatēja par to ar Stratēģiskās analīzes komisijas vadītāju Robertu Ķīli, kurš uzsvēra, ka „nedrīkstam mēs nesaprast sakarības”, citādāk visu laiku dzīvosim „stulbumā”. R.Ķīlis arī pauda pārliecību, ka viņu uzdevums ir „ūjināt nost” tos politiķus, kuri nemāk vai nedara, un ir jāmaina R.Dimantas secinātais, ka mēs kā vēlētāji esam ļoti izdevīgi partijām.

R.Ķīlis gan sacīja, ka jālasa un jāsaprot piedāvājums ir katram atsevišķi, tomēr uzsvēra arī citu cilvēku lomu, aicinot visus, kas to var, mēģināt palīdzēt pārējiem pilsoņiem „izlaist” piedāvājumus caur sevi. R.Dimanta aicināja visus pilsoņus nedomāt, ka ievēlētais politiķis visu izdarīs viņu vietā, un trenēt atmiņu. „Katram jāmainās sevī,” viņa secināja, un līdzīgu viedokli pauda arī „MADARA Cosmetics” vadītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere, kura mudināja katru pilsoni izlasīt partiju programmas, nepaļauties tikai uz dažādiem komentāriem un viedokļiem, bet arī „kritiski izlaist caur sevi” programmu virzienus, kas ļautu sevī attīstīt sargsuņa principu.

Video: Rūta Dimanta, Roberts Ķīlis un Lotte Tisenkopfa-Iltnere par to, kas ir jādara pilsoņiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.08.2010.)