Ēnu ekonomikas mazināšana – vai politiķi vispār to vēlas?

Liela nozīme politiķu priekšvēlēšanu piedāvājumā ir ēnu ekonomikas mazināšanai, ko vārdos sola apkarot ļoti strauji un galīgi – pat ar tekstu, ka nodokļus maksās „100% visi”. 25.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” raidījuma vadītājs apšaubīja, cik liels varētu būt reālais ieguvums no ēnu ekonomikas mazināšanas, un šīs šaubas nemazināja arī raidījuma dalībnieku spriedumi. Bet papildus jautājumam, cik liela ēnu ekonomikas samazināšana ir reāli iespējama, iezīmējās vēl papildus jautājums – vai politiķi tajā patiesi ir ieinteresēti.

Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Bitāns ieviesa korekcijas aprēķinos, norādot, ka liela daļa uzņēmumu pelēkajā ekonomikā spēj pastāvēt tieši tāpēc, ka nemaksā nodokļus – „tikko jūs liksiet viņiem maksāt nodokļus, viņi vienkārši bankrotēs un nemaksās neko”.

„Ekonomistu apvienības 2010” biedrs Juris Cebulis savukārt pauda versiju, ka divreiz samazināt ēnu ekonomiku mēs varam, taču tā ir daļa no mūsu sabiedrības, līdz ar to tās samazināšana noritēs tikai kopā ar citiem procesiem sabiedrībā. Labdarības portāla „ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta norādīja, ka darba ņēmējiem ir izdevīgi strādāt bez līguma, jo saņemt minimālo algu un maksāt nodokļus ir tas pats, kas dzīvot no pabalstiem un vēl strādāt ēnu ekonomikā, un tā ir viena no lietām, kas ēnu ekonomikas mazināšanai būtu jāmaina. Viņa gan atzina, ka nav pārliecības par politiķu vēlmi ēnu ekonomiku mazināt.

Iespējamu politiķu nevēlēšanās iemeslu iezīmēja „MADARA Cosmetics” vadītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere, kura skaidroja, kā ēnu ekonomikas izskaušanas rezultātā sabiedrība kopumā „daudz augstākas prasības izvirza arī varai”. Savukārt raidījuma vadītājs saistīja ēnu ekonomiku ar milzīgo korupcijas apjomu valstī, vaicājot, vai nav tā, ka šī iemesla dēļ politiskajā piedāvājumā kardināla šīs problēmas pārvarēšana patiesībā netiek piedāvāta. Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš piekrita, ka ir jābūt „daudz radikālākām metodēm”, taču pēc jautājuma, vai situācijas cēlonis ir politiskais „jumts”, valdīja ilgs klusums, bet iebildes šādam secinājumam ne no viena dalībnieka neizskanēja.

Video: Roberts Ķīlis, Mārtiņš Bitāns, Juris Cebulis, Rūta Dimanta, Lotte Tisenkopfa-Iltnere un Juris Lazdiņš par ēnu ekonomiku un politiķu (ne)ieinteresētību tās apkarošanā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.08.2010.)