Parlamenta pēdējais starpfinišs un priekšvēlēšanu vasara

Kamēr pēdējos mēnešos Saeimas plenārsēdes nereti ilgušas tikai pāris stundas, šodien un rīt, noslēdzot parlamenta pavasara sesiju, darba kārtības izskatīšanai deputātiem vajadzīgas divas sēdes divas dienas pēc kārtas. Vienlaikus, medijos jau izskan ziņas, ka opozīcija plāno rosināt ārkārtas sēdes arī vasaras brīvdienās, un objektīvi parlamenta darba kārtību papildina arī ģenerālprokurora amata kandidāta izvirzīšana. Par un pret strīdīgajos projektos šonedēļ un 9.Saeimas pēdējo pilnvaru mēnešu darbs līdz vēlēšanām – tā ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” tematika. Ņemot vērā priekšlikumu skaitu un ažiotāžu, šīsnedēļas darbakārtībā izceļami vismaz četri projekti – Elektronisko mediju likums, Maksātnespējas likums, Mikrouzņēmuma nodokļa likums un Farmācijas likuma grozījumi. No šīsnedēļas darba kārtības potenciāli izslēdzams, bet arvien neskaidrs ir arī jautājums par Kredītiestāžu likuma grozījumiem.
Mediju jomā atklāti līdz pēdējam brīdim ir gan jautājumi par nacionālo mediju darba nosacījumiem aizrobežu faktoru ietekmē, gan jautājumi par sabiedrisko mediju darbības principiem. Maksātnespējas likuma projektā arvien saglabājas pretīmstāvēšana starp kredītņēmēju un banku interesēm. Mikrouzņēmuma nodokļa likuma tapšanas vēsturi iezīmē vairāki varianti par optimālo likmi, tostarp ar pretējiem viedokļiem starp izpildvaru un deputātiem. Farmācijas likuma pretrunu par aptieku īpašniekiem šobrīd plāno atlikt ar termiņa pagarinājumu, bet par Kredītiestāžu likuma grozījumu atlikšanu skaidrības ir vēl mazāk.
Izpaliekot šīsnedēļas plenārsēžu darba kārtībā, tomēr parlamenta aktualitāte ir arī likumsargāšanas sfēra – KNAB reformu jautājums pagaidām ir Saeimas komisiju dienaskārtībā, savukārt pēc Augstākās Tiesas priekšsēdētāja vakardienas lēmuma parlamenta dienaskārtībā drīzumā nonāks arī lemšana par ģenerālprokurora amata kandidātu. Ņemot vērā līdzšinējo precedentu, protams, atklāts ir jautājums par kritērijiem kandidāta vērtēšanā.
Zīmīgs punkts šīsnedēļas darba kārtībā ir arī grozījumi Ministru kabineta iekārtas likumā par ministriju skaita samazināšanu, kas jau tieši sasaistās ar polemiku par reformām attiecībā uz 2011.gada valsts budžetu.
Visbeidzot, medijos publiskotās ziņas par opozīcijas plāniem vasaras brīvlaikā iniciēt Saeimas ārkārtas sēdes, pagaidām nerada skaidrību, kāds varētu būt šo sēžu saturs – starp priekšvēlēšanu populismu un valstisku lietderību. Tai pat laikā, tā kā šīs Saeimas pēdējā plānotā atkalsanākšana plānota tikai augusta beigās, protams, objektīvi ir būtisks jautājums, ciktāl parlamenta aktivitāte turpmākajos mēnešos ir mazjēdzīga vēlēšanu kampaņas dēļ, bet ciktāl tā ir valstiski nepieciešama - krīzes pārvarēšanai.

Raidījumā piedalīties aicināti visu Saeimas frakciju pārstāvji, raidījuma sākums LTV 1.kanālā plkst.21.20, e-pasts skatītāju jautājumiem knl@knl.lv.