Par ko un pret ko ir Guntis Ulmanis?

Kļūstot par politiskās apvienības „Par labu Latviju” (PLL) valdes priekšsēdētāju, eksprezidents Guntis Ulmanis ir šķīries no savam statusam atbilstošās iespējas ietekmēt politiskos procesus, ja ne pāri stāvot, tad vismaz distancējoties no visām partijām, un uzņēmies citādu atbildību - atbildēt par saviem vārdiem saistībā ar savu jauno politisko piederību. Šāgada janvārī, vēlēšanu gadu sākot, Ulmanis „Kas notiek Latvijā?” debatēs izcēlās ar kritiku partijām un turpmākās politikas principiem, kas šobrīd, pēc eksprezidenta politiskā statusa maiņas, jau vērtējamas citā kontekstā.

„Katra partija tuvojas savam sabrukumam,” – ar tik skarbu diagnozi toreiz nāca klajā Ulmanis, vienlaikus izsakot pieļāvumu, ka daudzi no līdzšinējiem politiķiem grib valstij labu. Eksprezidents arī atzina, ka „šī valdība” – tātad, Dombrovska valdība, kuras sastāvā tobrīd vēl bija Tautas partija - „ir pierādījusi, ka viņa no krīzes valsti var izvest”.
Izvirzot jautājumu par to, kas ar partijām un valdību notiks gada beigās, pēc vēlēšanām, Ulmanis pauda uzskatu, ka „partijām ir jādomā, kā papildināt savas rindas un kā veidot šīs partijas no gudrākiem un varošākiem cilvēkiem”. Komentējot savus tobrīd nesenos izteikumus par Aivaru Lembergu, Andri Šķēli un Aināru Šleseru kā valstisko problēmu risinātājiem, Ulmanis toreiz izteicās, ka ekonomiskos jautājumos un politiskajā aktivitātē politiķi bieži vien varētu pamācīties no šiem trim cilvēkiem, tomēr, pieņemot noliegumu attiecībā uz to, ka viņi varētu būt „nacionālie vadoņi vai cilvēki, kas bauda visas nācijas atbalstu”, tēmu par darbošanos politikā noslēdza ar retorisku jautājumu: „kāpēc gan to nedarīt daudz godīgākiem, kārtīgākiem, jaunākiem, varošākiem un atbildīgākiem cilvēkiem?”

Tagad Ulmanis ir kļuvis par vadītāju divu brūkošo nacionālo un dažu reģionālo partiju, kā arī uzņēmēju kustības apvienībai. Tā šobrīd pozicionējas asi konfliktējoši pret premjeru un valdību, kam pirms nepilna pusgada PLL jaunais vadītājs izteica atzinību.
Politiķu rindu papildinājums PLL ietvaros, ja neskaita Ulmani pašu, pagaidām ir tikai uzņēmēju aktīvs, par ko gan vēl nav skaidrības, vai šie cilvēki tiek kvalificēti kā gudrāki un varošāki politikā, jaunāki viņi vairs noteikti nav. Bet apvienības līderi, vismaz spriežot pēc pirmās preses konferences, ir un paliek, Ulmaņa vārdiem runājot, sabrukumam tuvojošos partiju līderi.
Pagaidām nekas neliecina, ka Ulmanis sāks veidot paša prasīto jauno politikas kvalitāti PLL ietvaros. Iespēju no neitrālām pozīcijām veicināt starppartiju attiecības vienotās valstiskās interesēs eksprezidents kopš sestdienas jau ir zaudējis.


Video: Guntis Ulmanis „Kas notiek Latvijā?” debatēs 2010.gada 6.janvārī