Kurš ieteica premjeram nevirzīt Antru Sakni?

Antras Saknes („Pilsoniskā savienība”) vārds kontekstā ar vakanto veselības ministra amatu šonedēļ parādījās un visai drīz arī pazuda, joprojām atstājot neskaidrību, kas būs jaunais veselības ministrs un vai tāds vispār tiks iecelts. Politiķi 28.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” skaidroja, kāpēc A.Saknes kandidatūra netiek virzīta, paužot pretrunīgas liecības un atstājot neatbildētus jautājumus. Būtiskākus secinājumus gan lika izdarīt fakts, ka ministru meklēšanas procesā uzvārdu vērtēšana notiek pirms darāmo darbu redzējuma analīzes. Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) notikušo pamatoja ar to, ka nebija „šīs pārliecības par Saeimas vairākuma atbalstu” un no „Pilsoniskās savienības” (PS) saņemts apstiprinājums, ka kandidatūra vairs netiek uzturēta. PS Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis sacīja, ka partija nebija gatava „iznest” A.Sakni cauri. Taču pilnu skaidrību par to, kāpēc viņai nebija Saeimas vairākuma atbalsta, politiķi neradīja.

K.Šadurskis uzsvēra, ka pirmdien koalīcijas sēdē kandidātei bija pilnīgs koalīcijas atbalsts, liekot izvirzīt versiju, ka vēlāk viņu varēja neatbalstīt kāds no koalīcijas. Viņš izteica nožēlu par Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) paziņojumu publiskajā telpā, savukārt ZZS Saeimas deputāts Augusts Brigmanis aizstāvējās, ka savienība pauda atbalstu A.Saknei, turklāt pati PS viņu publiski nosauca.

K.Šadurskis arī norādīja, ka bijis jādabū „papildus balsis”, kuru nebija, taču viņš nebija ar mieru atklāt, kam prasīja atbalstu kandidātei un kurš to atteica. Bet opozīcijas deputāts Jānis Dukšinskis („LPP/LC”) aizrādīja, ka liecības „neštimmē”, jo ar opozīciju neviens nav runājis. Viņš izteica versiju, ka premjeram bija ieteikts kandidatūru nevirzīt – un K.Šadurskis atzina, ka tas jau ir ļoti tuvu patiesībai. Bet ne viņš, ne premjers neatklāja, kurš ieteica A.Sakni nevirzīt. V.Dombrovskis palika pie atbildes, ka publiska apspriešana ir nekorekta pret kandidātu.

Veselības nozarē ir daudz steidzami darāmu darbu, kas saistīti gan ar slimnīcu parādiem, gan efektivitātes palielināšanu, gan turpmākām reformām. Bet izrādījās – A.Sakne savu redzējumu par darāmo bija izstāstījusi tikai premjeram, ne visai koalīcijai. Arī V.Dombrovskis debatēs nepateica neko konkrētu par viņa uzstādījumiem jaunam ministram, norādot tikai to, ka par tiem būs „nopietni jādiskutē”. Divi citi politiķi jau piedāvāja atšķirīgas versijas slimnīcu parādu problēmas risināšanai – „Sabiedrība citai politikai” Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs izteica viedokli, ka iztrūkumu iespējams novērst ar virkni sāpīgu reformu, piemēram, krasi samazinot neatliekamās palīdzības sniegšanas gadījumu skaitu, bet J.Dukšinska versija bija palīdzēt ar finansējumu uz budžeta deficīta rēķina, lai gan finanšu ministrs jau šobrīd ir vērsis uzmanību uz budžeta deficīta pārsniegšanas risku.

Video: Valdis Dombrovskis, Kārlis Šadurskis, Augusts Brigmanis, Jānis Dukšinskis un Aigars Štokenbergs par to, kāpēc veselības ministra amatā nevirzīja Antru Sakni, un par darba plāniem nozarē. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.04.2010.)