Kāpēc ZZS tik ļoti grib tieslietu ministra amatu?

Pilnīgas skaidrības, vai vakantajam tieslietu ministra amatam vēl tiks meklēts kandidāts vai pašreizējais pienākumu izpildītājs Imants Lieģis („Pilsoniskā savienība”) šo darbu turpinās līdz Saeimas vēlēšanām, šobrīd nav. Taču līdzšinējais ministra meklēšanas process ir raisījis jautājumu par Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) īpašo ieinteresētību vakancē. ZZS Saeimas deputāts Augusts Brigmanis 28.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) apgalvoja, ka ZZS tieslietu ministru tik ļoti grib tāpēc, ka ir „varas partija”. Debatēs atklātie fakti gan liek izvērtēt arī citas versijas.

Sākotnēji mēnesi tieslietu ministra p.i. bija ZZS labklājības ministrs Uldis Augulis. Viņš, pildot pienākumus, 20.aprīlī parakstīja vēstuli saistībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta plaši apspriesto transporta pakalpojumu iepirkumu, kurā ieteica konkursu nepārtraukt un neapšaubīt. KNL pilnā apjomā publicē strīdīgo dokumentu, kas bija debašu objekts.

Vaicāts par to, kāpēc U.Augulis parakstīja šādu papīru, A.Brigmanis atbildēja, ka „šādus dokumentus jebkurā gadījumā ne jau viņš ņem un raksta, un pats sacer”. Partijas biedrs uzsvēra, ka jautājumus sagatavo ierēdņu korpuss, bet nebija gatavs komentēt, vai dokuments ir pareizs un pamatots. Taču premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) iebilda, ka uz ierēdņiem vainu nevarēs novelt, jo uz dokumenta nav ne ministrijas valsts sekretāra, ne vietnieka vīzu, kas nozīmē, ka viņi ar dokumentu nav iepazinušies vai nav piekrituši tā saturam. V.Dombrovskis sacīja, ka izrādījies – vēstules juridiskais pamatojums, maigi izsakoties, bija „ne sevišķi korekts”. Tieši 20.aprīlī premjers arī parakstīja rīkojumu par I.Lieģi kā p.i. Vaicāts, vai starp abiem notikumiem bija kaut kāds sakars, V.Dombrovskis atbildēja: „Nu, starp daudzām un dažādām lietām ir daudzi un dažādi sakari.”

Komentējot versiju par ZZS ieinteresētību amatā tāpēc, ka tā pārrauga Uzņēmumu reģistru (UR), A.Brigmanis apgalvoja, ka visa saceltā jezga ap UR „nav pat tukšas olas vērta” un skaidrs, ka UR ir autonoma iestāde. Raidījuma vadītājs norādīja, ka šobrīd premjers ir uzdevis ministrijai gatavot atbildi „Ventspils naftai”, kas sūdzas par UR. A.Brigmanis skaidroja, ka par to neko nezina un viņu „absolūti neinteresē šie Ventspils jautājumi”.

„Pilsoniskās savienības” Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis citēja teicienu par to, ka, ja politikā lietas izskatās slikti, tad tās ir sliktas, un izteica viedokli, ka nosauktie fakti neizskatās labi un var radīt aizdomas, ka ir tieši tas iemesls, kāpēc ZZS tik ļoti grib amatu. „Tēvzemei un brīvībai”/LNNK Saeimas deputāts Māris Grīnblats, kuras partija iepriekš bijusi atbildīga par tieslietu jomu, sacīja, ka „nevajadzētu būt tā”, ka tieslietu ministrs risina komercstrīdus par labu vieniem vai otriem. Bet „Sabiedrība citai politikai” Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs izteica pārliecību, ka Aleksejs Loskutovs komercstrīdos nebūtu iesaistījies un vajadzētu domāt par to, lai to padarītu par tiesu varas jautājumu, nevis administratīvā procesa jautājumu, noņemot bažas par partiju ietekmi ministrijās.

Video: Augusts Brigmanis, Valdis Dombrovskis, Kārlis Šadurskis, Māris Grīnblats un Aigars Štokenbergs par to, kāpēc Zaļo un Zemnieku savienība vēlas iegūt tieslietu ministra amatu, un Ulda Auguļa darbiem pienākumu izpildītāja statusā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.04.2010.)

Ulda Auguļa parakstītā 20.aprīļa vēstule